Warszawa w czołówce najbardziej zrównoważonych miast świata

Warszawa zajęła 9 miejsce w rankingu najbardziej zrównoważonych miast świata. Możemy być dumni, gdyż w pierwszej dwudziestce nie ma ani jednego miasta z Europy Wschodniej. Na czele rankingu jest Amsterdam, Rotterdam i Kopenhaga. Stolicę Polski wyprzedziły jeszcze: Frankfurt, Monachium, Oslo, Hamburg i Berlin. 

Filary Indeksu Zrównoważonych Miast Arcadis (SCI) opierają się na celach zrównoważonego rozwoju. Kryteriami oceny miast są takie aspekty jak: Planeta, Ludzie, Zysk i Rozwój.

Pomiary od 2015 roku

– Od momentu powstania w 2015 r. Indeks Zrównoważonych Miast mierzy wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez porównywanie miast ze sobą. W tym roku po raz pierwszy dodaliśmy czwarty filar do naszego Indeksu. Bierze on pod uwagę stopień, w jakim miasta realizują zrównoważony rozwój. Aby go napędzać, miasta muszą dokonać oceny swoich osiągnięć i podwoić wysiłki na kilku frontach. Obejmuje to zwiększanie odporności, przejście na odnawialne źródła energii, zapewnienie równego dostępu do podstawowych usług, mieszkań i zrównoważonego transportu oraz promowanie terenów zielonych, różnorodności biologicznej i efektywnego wykorzystania zasobów – mówi John Batten dyrektor Global Cities.

Dodaje, że celem indeksu jest pomoc w zidentyfikowaniu kluczowych obszarów działań. Także zapewnienie wglądu w kroki podejmowane przez miasta na całym świecie w celu napędzania postępu.

– Musimy unikać wycofywania się z naszych zobowiązań. Spełnienie Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r. może wydawać się trudne do osiągnięcia. Jednak ich przesuwanie tylko zniechęci do działania. Nie ma jednego rozwiązania, ale miasta muszą ustalić priorytety, aby utrzymać dynamikę i odegrać swoją rolę w osiągnięciu celów ONZ – mówi John Batten.

Trzeba robić jeszcze więcej

Twórcy indeksu podkreślają, że osiągnięcie stosunkowo silnych wyników w trzech tradycyjnych filarach zrównoważonego rozwoju nie wystarczy. Ci, którzy znajdują się na szczycie Indeksu, będą nadal stawiać czoła wyzwaniom, nawet jeśli przewyższą swoich konkurentów.

Mając za sobą stosunkowo łatwe zwycięstwa, teraz stają przed barierą malejących zwrotów z inwestycji w zrównoważony rozwój, starając się wnieść znaczący wkład w osiągnięcie Celów Zrównoważonego Rozwoju. Chociaż w ciągu ostatniej dekady poczyniono duże postępy, skala zadania pozostaje ogromna, a na jego wykonanie pozostało zaledwie 2000 dni – czytamy w raporcie.

Miasta napędzają zmiany, innowacje i współpracę. Ich roli w promowaniu programu zrównoważonego rozwoju nie można przecenić. Jednak, jak podkreślają tegoroczne dane SCI, istnieje pilna potrzeba, aby miasta robiły jeszcze więcej.

Wprowadzony w 2015 r. Indeks Zrównoważonych Miast Arcadis służy jako punkt odniesienia do pomiaru zdrowia środowiskowego, społecznego i ekonomicznego miast. Te trzy główne filary – Planeta, Ludzie i Zysk – są zgodne z nadrzędnymi celami zrównoważonego rozwoju. Zapewniają cenne informacje na temat postępów miast w osiąganiu tych ambitnych celów.

Każdy główny filar SCI jest zgodny z konkretnymi celami ONZ, podkreślając powiązania między wynikami miast a globalnym rozwojem. Od zajmowania się czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i gospodarka odpadami (związane z celem 6, 7, 12 i 15) po zwiększanie dobrobytu społecznego i jakości życia obywateli (związane z celem 1, 2, 3, 10 i 11) i pielęgnowanie prężnego środowiska biznesowego (związane z celem 5, 8, 9, 11 i 16). Dlatego Indeks SCI zapewnia holistyczny pogląd na wkład miast w realizację globalnych celów. Pilne potrzeby przyszłości wymagają od miast przyspieszenia ich transformacyjnej podróży. Każde miasto, niezależnie od tego, na jakim etapie swojej podróży ku zrównoważonemu rozwojowi się znajduje, musi podwoić swoje wysiłki, jeśli chcemy, aby realizacja celów stała się rzeczywistością.

Czwarty ważny filar

Uznając to, po raz pierwszy w 10-letniej historii SCI dodaliśmy czwarty filar: Postęp. Mierzy ewolucję miast w ciągu ostatniej dekady, oferując kluczowe spostrzeżenia na temat ich trajektorii w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Dodanie filaru Postępu sprawia również, że nasz ogólny Indeks jest bardziej sprawiedliwy. SCI nie tylko uznaje, gdzie te 100 miast obecnie stoi pod względem zrównoważonego rozwoju. Teraz również ocenia postęp, jaki te miasta osiągnęły od momentu powstania Celów ONZ – czytamy w raporcie.