Quanta Energy zakończyła budowę farmy PV o mocy 13,2 MW przy fabryce Volkswagena

Warszawa, 09.07.2024 (ISBnews) – Quanta Energy zakończyła budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 13,2 MW, jednej z największych farm PV on- site w Europie, na terenie fabryki Volkswagena we Wrześni, podała spółka. Energia produkowana przez 22 800 modułów PV w całości będzie przeznaczona na autokonsumpcję.

"Jesteśmy dumni ze współpracy z koncernem Volkswagen przy tym ambitnym projekcie. Zbudowaliśmy jedną z największych instalacji przyzakładowych w Europie. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera" – powiedział prezes Quanta Energy Piotr Grzybczak, cytowany w komunikacie.

Prace budowlane na terenie zakładu Volkswagen we Wrześni trwały pół roku i obejmowały między innymi budowę ważącej 310 ton konstrukcji oraz połączenie 102 km przewodów.

Instalacja składa się z ponad 22  800  modułów PV o mocy 590 W. W procesie realizacji zastosowane zostały moduły bazujące na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność.

"Od lat konsekwentnie dążymy do tego, by spółka Volkswagen Poznań stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Farma fotowoltaiczna, którą oddajemy dzisiaj do użytku to tylko jeden z kluczowych elementów tego procesu. Fabryka we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala nam na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii" – dodał dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni Thomas Kreuzinger-Janik.

Niebawem ma ruszyć budowa drugiej instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładu VW. Kolejna farma będzie mieć moc 3,1 MW i zajmie powierzchnie 4,27 ha. Inwestorem i głównym wykonawcą będzie również Quanta Energy.

Budowa obu farm została sfinansowana dzięki Solas Sustainable Energy Fund ICAV.

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Łącznie w fabrykach w Poznaniu i Wrześni powstało blisko 250 000 samochodów w 2023 r.

Quanta Energy, będąca częścią Grupy R.Power, dostarcza rozwiązania techniczne i finansowe pozwalające na redukcję kosztów energii oraz śladu węglowego. Specjalizuje się w solaryzacji dachów i gruntów przyzakładowych dla sektora przemysłowego, logistyki i handlu. Oferuje realizację projektów PV od audytu energetycznego, poprzez projekt do jego realizacji.

(ISBnews)