Warszawa, 27.06.2024 (ISBnews) – Romet otrzymał potwierdzenie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w wysokości 34 mln zł dla jednego z kluczowych projektów inwestycyjnych o wartości 100 mln zł, podała spółka. Wraz z decyzją NCBR i przyznanymi środkami wdrażanie innowacji w fabryce Romet znacząco przyspieszy, zaś realizacja dofinansowanego projektu pozwoli na dynamiczny rozwój w czterech obszarach: produktowym, produkcyjnym (automatyzacja), ekologicznym oraz cyfrowym, podano.
"Romet od wielu lat konsekwentnie inwestuje w obszar badawczo-rozwojowy oraz stale unowocześnia proces produkcji i technologii. Wprowadzamy innowacje w kluczowych obszarach: w sferze produkcji, produktu, w obszarze ekologii oraz innowacji cyfrowych, które pozwolą nam jeszcze szybciej analizować dane i sprawnie dopasowywać procesy produkcyjne do aktualnych potrzeb. Pozytywna ocena wniosku przez NCBiR jest potwierdzeniem tego, że nasze projekty są nie tylko innowacyjne i dopracowane, ale również wyznaczają nowe standardy na rynku. Dzięki tego typu projektom zmieniamy oblicze całej polskiej branży rowerowej, a rozwój produktowy przyczynia się do zdecydowanego przyspieszenia we wprowadzaniu ekologicznych form transportu, których tak bardzo potrzebujemy. Romet rewolucjonizuje proces produkcji, dzięki czemu mobilność staje się jeszcze bardziej wydajna, pozwalając traktować rower jako rozwiązanie przyjazne środowisku, sprzyjające zdrowiu oraz eliminujące problemy intensywnej urbanizacji w naszych miastach" – powiedział prezes Wiesław Grzyb, cytowany w komunikacie.
Spółka wskazała, że na poziomie innowacji produktowej firma zaoferuje modułową konstrukcję, dzięki której użytkownik będzie mógł zmienić rower tradycyjny w elektryczny już po jego zakupie, w późniejszym czasie, a możliwość decydowania dotyczy zarówno samej ramy, jak też baterii. Romet tworzy też nowatorską litowo-jonową baterię modułową, co oznacza, że klient będzie miał możliwość nawet dwukrotnie zwiększyć jej pojemność, a zatem wydłużyć zasięg wspomagania elektrycznego roweru według swoich indywidualnych potrzeb. Bateria składająca się z jednego, dwóch lub trzech modułów będzie oferować od 400 do 1200 Wh. Żywotność baterii również ulegnie wydłużeniu a ogniwa będą nadawały się do recyklingu w 80%, podano.
Istotnym obszarem są także inwestycje w ekologię, dzięki którym fabryka Romet na Podkarpaciu będzie niedługo samowystarczalna energetycznie, dzięki wykonaniu termomodernizacji, termooptymalizacji, czyli zapewnieniu odpowiedniego środowiska pracy, a także inwestycji w fotowoltaikę, w ramach której firma instaluje panele słoneczne o powierzchni 30 tys. m2. Kolejnym elementem, w które inwestuje Romet są innowacje cyfrowe i nowy system ERP, czyli program do zarządzania wszystkimi zasobami, wymieniono.
Romet jest największym producentem rowerów w Polsce oraz jednym z najważniejszych producentów rowerów w Europie. To firma rodzinna ze 100% polskim kapitałem. Fabryki Romet zlokalizowane w Podgrodziu k/Dębicy, Jastrowie i Kowalewie, gdzie znajduje się również centrum logistyczne. Siedziba główna Grupy znajduje się na Podkarpaciu.
(ISBnews)