Rada UE za porozumieniem ws. 3,27 mld euro funduszy norweskich dla państw UE, w tym Polski

Warszawa, 25.06.2024 (ISBnews) –  Rada UE przyjęła decyzję dotyczącą podpisania i tymczasowego stosowania porozumień w sprawie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Norweskich Mechanizmów Finansowych na lata 2021-2028, które zakładają wkład finansowy w wysokości 3,268 mld euro na rzecz spójności gospodarczej i społecznej dla kilkunastu państw unijnych, w tym Polski, wynika z informacji Rady.

"Mechanizmy Finansowe EOG i Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2021-2028 określają wkład państw EFTA należących do EOG – Islandii, Liechtensteinu i Norwegii – w zmniejszanie dysproporcji gospodarczych i społecznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obydwa mechanizmy finansowe zapewnią łącznie wkład finansowy w wysokości 3,268 mld euro na rzecz spójności gospodarczej i społecznej w Europejskim Obszarze Gospodarczym od maja 2021 r. do kwietnia 2028 r." – czytamy w komunikacie.  

Kwota ta obejmuje przydziały dla poszczególnych krajów dla Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii, w oparciu o klucz podziału dla Funduszu Spójności, podano także.

Finansowanie zostanie udostępnione na promowanie trzech ogólnych priorytetów tematycznych:

– europejska zielona transformacja

– demokracja, praworządność i prawa człowieka

– włączenie społeczne i odporność

Komisja i państwa EOG-EFTA mają teraz podpisać odpowiednie umowy i protokoły.

Po odpowiednich notyfikacjach umowy i protokoły będą stosowane tymczasowo do czasu zakończenia procedur ich ratyfikacji lub zawarcia i wejścia w życie.

Rada podejmie decyzję o ich zawarciu po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego.

Porozumienie EOG, które weszło w życie w 1994 r., pozwala Islandii, Liechtensteinowi i Norwegii na pełne uczestnictwo w jednolitym rynku. Jako odpowiednik tego uczestnictwa, od 1994 r. kraje te przyczyniają się również do łagodzenia dysproporcji gospodarczych i społecznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. 

Ponadto Norwegia wniosła wkład za pośrednictwem odrębnego norweskiego mechanizmu finansowego. 

W związku z wygaśnięciem mechanizmów finansowych w 2021 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią w sprawie ich przyszłych wkładów finansowych na rzecz poprawy spójności gospodarczej i społecznej w Europejskim Obszarze Gospodarczym. 

Formalne negocjacje rozpoczęły się w 2022 r., porozumienie osiągnięto w listopadzie 2023 r.

(ISBnews)