Ekoenergetyka podpisała z Bankiem Pekao umowę ws. kredytu do 741 mln zł

Warszawa, 17.06.2024 (ISBnews) – Ekoenergetyka podpisała z Bankiem Pekao umowę kredytową na maks. 741 mln zł w celu sfinansowania dalszego rozwoju na rynku europejskim, podała spółka.

W pierwszym okresie spółka otrzyma finansowanie w wysokości 691 mln zł. Umowa przewiduje zwiększenie kwoty kredytu do 741 mln zł, po spełnieniu określonych warunków. Bank Pekao pełni rolę lidera i agenta konsorcjum, a w dalszym etapie transakcji wraz ze spółką będzie dobierał współkonsorcjantów, podkreślono.

W tym miesiącu Ekoenergetyka uruchomiła nową linię produkcyjną, dzięki której zwielokrotni się wydajność produkcji oraz poprawi jakość samego produktu. Spółka planuje dalszą automatyzację linii, wprowadzając roboty przemysłowe do niektórych elementów procesu produkcyjnego. Inwestycja w nową linię jest częścią strategicznego planu, mającego na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz zaspokojenie rosnącego popytu na ładowarki do samochodów elektrycznych na rynku europejskim.

"Pozyskane finansowanie zapewni spółce możliwość dalszego dynamicznego rozwoju zarówno w obszarze ekspansji międzynarodowej w całej Europie, jak również w zakresie planowanych ambitnych inwestycji"- powiedział współzałożyciel i prezes zarządu Ekoenergetyki Bartosz Kubik, cytowany w komunikacie.

Umowa kredytowa przewiduje możliwość ustrukturyzowania finansowania w pierwszym roku współpracy w formule Sustainability Linked Loan (SLL), która uzależnia koszt kredytu od spełnienia wskaźników zrównoważonego rozwoju.

"Elektromobilność to nasza przyszłość, a istotnym czynnikiem jej dynamicznego rozwoju jest powstanie odpowiedniej infrastruktury. Bardzo się cieszymy, że Bank Pekao może przyczynić się do tego rozwoju finansując firmę, która ma istotny wpływ na kształtowanie rynku ładowarek do pojazdów elektrycznych. Co ważne, nie tylko sam cel inwestycyjny, ale także finansowanie wpisuje się w kryteria zrównoważonego rozwoju, ponieważ warunki kredytu są powiązane z realizacją celów ESG" – dodała wiceprezes zarządu Banku Pekao Magdalena Zmitrowicz.

Ekoenergetyka, która kontroluje około 20% rynku miejskich stacji ładowania autobusów w Europie, koncentruje się obecnie na zwiększaniu udziałów w rynku ładowania elektrycznych samochodów osobowych oraz ciężarowych. 

Ekoenergetyka-Polska jest liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 2009 r. W 2022 r. znaczący mniejszościowy pakiet w spółce objął fundusz Enterprise Investors.

(ISBnews)