Bando: Szacowany koszt budowy elektrowni jądrowej to ok. 150 mld zł

Warszawa, 13.06.2024 (ISBnews) – Szacowany koszt technologii i prac budowlanych budowy elektrowni jądrowej  to 115 mld zł oraz  kosztów działalności spółki, inwestycji towarzyszących to ok. 35 mld zł, poinformował pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Maciej Bando.  Dokładne szacunki mają być znane w roku przyszłym.

Obecnie trwają prace nad aktualizacją harmonogramu skonsolidowanym i projektami ustaw dotyczących finansowania i etapowania w procesie uzyskiwania pozwoleń.

"Szacujemy, że koszty budowy elektrowni to będzie około 115 mld zł (koszty techniczne czyli technologia i prace budowlane plus około 35 mld zł koszty działalności spółki, koszty inwestycji towarzyszących i niezbędna rezerwa"  – powiedział Bando, odpowiadając na pytania w Sejmie.

Podkreślił, że kluczowe jest zakończenie inwestycji towarzyszących, budowa dróg i linii kolejowych do 2028 roku. Ich koszt szacowany jest na ok. 5 mld zł.

Pełnomocnik rządu przypomniał, że inwestycja będzie finansowana kapitałem własnym i dłużnym.

"W programie rządowym przyjęto założenie, że inwestycja będzie finansowana według struktury: 30% kapitału własnego i 70% kapitału dłużnego, przy czym jednocześnie określono górną granicę kapitału własnego do poziomu 60 mld zł" – podkreślił Bando.

Wskazał, że 70% długu ma być  zaciągane w ramach rynku międzynarodowego i krajowego

Podkreślił, że – zgodnie z deklaracją strony amerykańskiej – jednym z głównych donatorów będzie EXIM  Bank, który jest instytucją rządową, który finansuje inwestycje amerykańskie za granicę.

W ramach "Programu polskiej energetyki jądrowej" pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

(ISBnews)