Helios planuje rozszerzenie współpracy z Respect Energy m.in. o magazyny energii – wywiad

Warszawa, 24.04.2024 (ISBnews/ISBtech) – Helios z grupy Agora planuje rozszerzenie współpracy z Respect Energy m.in. o magazyny energii, poinformował ISBtech dyrektor działu administracji Helios, odpowiedzialny za zakupy energii elektrycznej Maciej Czachorowski. 

"Nasza współpraca z Respect Energy dotycząca dostaw zielonej energii elektrycznej, wytworzonej z miksu wytwórczego elektrowni FV i PV, obejmuje 30 z łącznie 54 kin sieci. Teraz pracujemy nad kolejnymi krokami, aby 'przeciągnąć' na zieloną stronę pozostałe kina w naszej sieci" – powiedział Czachorowski w rozmowie z ISBtech podczas konferencji "Zielona transformacja w biznesie".

Wskazał, że Helios ma stały profil zużycia energii.

"Energię zużywamy w stałych godzinach działania kin, natomiast aktywa dostarczają ją w innym profilu. Ta różnica ociera się o rynek bilansujący i chcemy ją niwelować swoją codzienną pracą w porozumieniu z firmą Virtual Power Plant i m.in. magazynami energii. Ponadto obok frekwencyjnego zarządzania energią myślimy o cenie energii na rynku dnia następnego. Interesuje nas tu szczególnie znalezienie rozwiązania na popołudniową część dnia, kiedy przypada frekwencyjny peak" – dodał dyrektor.

Od początku roku największa sieć kin w Polsce oraz Respect Energy współpracują w ramach strategicznej umowy dotyczącej dostarczania zielonej energii do multipleksów Helios. Dzięki tej współpracy ponad połowa kin sieci jest zasilana przez odnawialne źródła energii, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 10 761 104 kg rocznie.

Agora powstała w 1989 r.; jest notowana na giełdzie w Warszawie od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Jej najważniejszymi przedsięwzięciami są: Helios – operator sieci kin oraz właściciel firmy produkcji i dystrybucji filmowej Next Film; działalność radiowa pod szyldem Grupa Eurozet powstała dzięki połączeniu sił Grupy Radiowej Agory i Eurozetu, którego Agora jest większościowym wspólnikiem; AMS – lider rynku reklamy zewnętrznej, a także media informacyjne – "Gazeta Wyborcza", Gazeta.pl i ponadregionalne Radio Tok FM. Spółka posiada serwisy internetowe, zajmuje się wydawaniem i dystrybucją książek, wydawnictw muzycznych oraz filmowych, a także działa na rynku gastronomicznym.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews/ISBtech)