MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru o mocy 10 MW na Węgrzech

Százhalombatta (Węgry), 11.04.2024 (ISBnews) – Grupa MOL uruchomiła w rafinerii Dunaj na Węgrzech pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW – największą w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Wartość inwestycji to 22 mln USD. Koncern planuje podobnej wielkości pilotażowe elektrolizery w swoich rafineriach w Rijece (Chorwacja) i Bratysławie (Słowacja).

Nowa instalacja będzie produkować 1,6 tys. ton zielonego wodoru rocznie, czyli nieco ponad 1% całkowitej produkcji wodoru w Grupie MOL (ok. 150 tys. ton rocznie, w przeważającej części metodą tradycyjną z gazu ziemnego), choć w przypadku węgierskiej rafinerii to już ok. 3-4% produkcji.

"Ten projekt był dla nas wyzwaniem, od dłuższego czasu nie ukończyliśmy nowej instalacji typu greenfield na terenie rafinerii Dunaj. Elektrolizer zmniejszy emisję CO2 rafinerii o 25 tys. ton rocznie, a tę samą technologię chcemy zastosować także w naszych zakładach w Rijece i Bratysławie" – powiedział dyrektor zarządzający Grupy MOL József Molnár podczas uroczystości uruchomienia instalacji.

Obecnie 100% produkcji elektrolizera będzie zużywane na potrzeby procesów produkcyjnych rafinerii Dunaj, ale spółka ma nadzieję na wytworzenie się docelowo rynku zielonego wodoru na potrzeby transportowe.

Odnawialna energia niezbędna do pracy elektrolizera będzie pochodzić z umów PPA, a częściowo także z farmy fotowoltaicznej uruchomionej na terenie rafinerii.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Na polskim rynku posiadał 481 stacji paliw na koniec 2023 r. Miał 25,22 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2023 r.

(ISBnews)