Warszawa, 15.03.2024 (ISBnews) – W Europie zauważalne jest w różnych krajach delikatne spowolnienie na rynku samochodów elektrycznych, uzależnione od wygaszania programów wsparcia i tego jak wygląda w poszczególnych krajach sytuacja na rynku nowych aut, ale nie będzie to tendencja trwała, ocenił dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur.
"Na pewno nie jest to trwały trend. W przestrzeni publicznej widać duże emocje związane z wieszczeniem wręcz końca elektromobilności, ale podchodzimy do tego ze spokojem, bo jesteśmy już przyzwyczajeni, że takie głosy pojawiają się od lat i nigdy nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Pamiętajmy, że to nie jest już niszowy rynek, a ważna część motoryzacji. Niemal 15% nowych samochodów osobowych sprzedanych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku było wyposażone w napęd całkowicie elektryczny. Rynek e-mobility cały czas rośnie, natomiast naturalne jest, że zdarzają się lepsze i gorsze miesiące pod względem liczby rejestracji. A akurat styczeń zawsze jest najsłabszy w roku. Dodatkowo, zbiegło się to z zakończeniem programu dopłat w Niemczech, czyli na największym europejskim rynku, co błędnie odebrano jako wycofywanie się Niemiec ze wspierania elektromobilności. Mimo tych okoliczności, sprzedaż BEV w Unii Europejskiej i tak wzrosła w styczniu o prawie jedną trzecią r/r" – zapewnił Mazur w rozmowie z ISBnews.
"Zakładamy, że dynamika wzrostu rejestracji BEV w Europie może być w tym roku nieco niższa niż rok wcześniej, ale też mamy pewność, że rok 2025 będzie absolutnie rekordowy, więc nie widzę żadnych powodów do niepokoju o przyszłość tego rynku" – dodał.
W jego ocenie, do opinii publicznej łatwiej przebijają się informacje o wydźwięku negatywnym, ale nie sposób nie zauważyć, że są także pozytywne, choćby taka, że ceny baterii litowo-jonowych mają potencjał do spadku w tym roku nawet o 50%, co otwiera drogę do jeszcze wyraźniejszych obniżek cen samochodów elektrycznych.
"Pewnym nieporozumieniem jest, że obniżanie cen elektryków jest oceniane przez analityków jako wynik słabości tego rynku, podczas gdy z punktu widzenia konsumentów powinno się to kojarzyć jednoznacznie pozytywnie" – podsumował Mazur.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności oraz promująca zero- i niskoemisyjne technologie w transporcie.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)