Szef Sunly w Polsce: Nie wykluczamy wejścia na giełdę w średniej perspektywie – wywiad

Warszawa, 08.03.2024 (ISBnews) – Sunly w średnim horyzoncie czasowym rozważa możliwość wejścia na giełdę, ale na tę chwilę nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl.

"W średniej perspektywie rozważamy wejście na giełdę, ale nie ma jeszcze decyzji czy, ani tym bardziej, gdzie" – powiedział Motyl w rozmowie z ISBnews.

Estońska spółka zapowiada, że chce być jednym z liderów rynku OZE w Polsce i krajach bałtyckich.

"Mamy w Polsce ok. 6,5 GW projektów na różnym etapie zaawansowania. Żeby zrealizować nasz cel osiągnięcia około 10% udziałów w rynku generacji energii z fotowoltaiki, potrzebujemy z tego około połowy. Dopuszczamy możliwość współpracy joint-venture z zewnętrznymi partnerami, którzy mogliby zapewnić know-how, chociażby w obszarze magazynów energii, lub też jesteśmy otwarci na ich sprzedaż" – dodał Motyl.

Na początku lutego spółka poinformowała, że pozyskała od mBanku 273 mln zł kredytu na budowę na terenie Polski farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW.

Sunly to estońska firma zajmująca się rozwojem odnawialnych źródeł energii. W roku 2022 Grupa Sunly pozyskała na realizację swoich planów inwestycyjnych ok. 200 mln euro od swoich dotychczasowych inwestorów oraz francuskiego funduszu Mirova. W czerwcu 2023 kolejne 30 mln euro zainwestował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Firma ma w portfelu 16 innowacyjnych spółek, które rozwijają technologie związane z pozyskiwaniem, magazynowaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)