EBOR i Eiffel Investment Group udzielą 45 mln euro kredytu dla PL-Sun na farmy PV

Warszawa, 04.03.2024 (ISBnews) – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nawiązał współpracę z francuskim funduszem Eiffel Investment Group w celu wsparcia rozwoju energii odnawialnej w regionach działania banku, podał EBOR. Pierwszym projektem będzie wspólny kredyt w wysokości 45 mln euro dla spółki PL-Sun, na wsparcie budowy 16 elektrowni fotowoltaicznych o mocy 114,7 MW w Polsce

Kredyt pomostowy, na który obaj partnerzy złożą się po 22,5 mln euro, sfinansuje budowę 16 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 114,7 MW w Polsce, które będą mogły wyprodukować 122,5 GWh energii, podkreślono w materiale. 

"Uruchomienie dodatkowych źródeł finansowania odnawialnych źródeł energii w Polsce jest kluczowe dla osiągnięcia ambitnych celów zielonej transformacji przez Polskę. Jestem szczególnie zadowolona, że ten pierwszy projekt w ramach partnerstwa EBOR i Eiffel zwiększy – dzięki wysiłkom Lords – zdolności produkcji energii odnawialnej w Polsce i wesprze zwrot kraju w kierunku bardziej zielonego, zrównoważonego modelu energetycznego" – powiedziała dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie Elisabetta Falcetti, cytowana w komunikacie.

PL-Sun jest własnością litewskiej spółki UAB Atsinaujinančios Energetikos Investicijos (AEI), zarządzanej przez  Lords LB Asset Management, popsiadającej portfolio ok. 250 MW w Polsce i na Litwie.

EBOR jest jednym z wiodących inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Łączne zaangażowanie banku w Polsce od 1991 r. wyniosło 13,9 mld euro, z czego 92% w formie długu lub kapitału własnego w spółkach sektora prywatnego.

(ISBnews)