EBOR udzielił 90 mln euro pożyczki firmie Eko-Okna na cztery nowe zakłady produkcyjne

Warszawa, 14.02.2024 (ISBnews) – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił pożyczki w wysokości 90 mln euro firmie Eko-Okna, podał bank. Inwestycja sfinansuje budowę czterech nowych zakładów produkcyjnych, wytwarzających głównie okna z polichlorku winylu (PVC) i drewniane ramy, umożliwiając Eko-Okna rozszerzenie produkcji i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich. Inwestycja EBOR jest realizowana w ramach pakietu finansowania konsorcjalnego z udziałem sześciu banków.

"Nasze zaangażowanie w Eko-Okna doskonale wpisuje się w nasze strategiczne priorytety w Polsce. Wspiera wiodącą, innowacyjną polską firmę w jej ambicjach rozwojowych i ostatecznie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej w polskich gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach" – powiedziała dyrektor regionalna EBOR na Polskę i kraje bałtyckie Elisabetta Falcetti, cytowana w komunikacie.

W ramach inwestycji Eko-Okna zobowiązuje się do osiągnięcia wyższych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju procesów produkcyjnych. Firma zamierza również zaspokoić 50% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. W rezultacie Eko-Okna przyczynią się do dekarbonizacji sektora budowlanego i będą dążyć do osiągnięcia celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej w sektorze do 2050 roku, podkreślono.

Eko-Okna to drugi co do wielkości europejski producent stolarki okiennej i drzwiowej, eksportujący zdecydowaną większość swoich produktów na rynki europejskie. Posiada dziewięć zakładów produkcyjnych i magazynowych w południowej Polsce i zatrudnia ponad 11 000 osób.

EBOR jest jednym z wiodących inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Łączne zaangażowanie banku w Polsce od 1991 r. wyniosło 13,9 mld euro, z czego 92% w formie długu lub kapitału własnego w spółkach sektora prywatnego.

(ISBnews)