Ile CO2 emitują nasze samochody?

Ile CO2

Poznaliśmy wyniki 13. edycji raportu TomTom Traffic Index. Jest to coroczny ranking, który dostarcza dane i informacje na temat trendów w ruchu drogowym w 387 miastach w 55 krajach. Jednym z jego elementów są dane dotyczące średnich emisji CO2 generowanego przez samochody stojące w korkach.

Z raportu wynika, że w większości polskich miast sytuacja na drogach albo się nie zmieniła, albo delikatnie poprawiła w porównaniu do 2022 r. Inaczej jest, jednak kiedy weźmie się pod uwagę tylko ścisłe centra miast. Jazda z reguły wydłużyła się tam, a najwięcej czasu w korkach tracą kierowcy we Wrocławiu.

Jeżeli chodzi o emisję to dwutlenku węgla, to zwycięzca tego niechlubnego rankingu wśród polskich metropolii jest Trójmiasto. Tam  samochody napędzane dieslem w godzinach szczytu spalają średnio 844 kg CO2. Podobnie jest w przypadku samochodów na benzynę. Średnia emisja wynosi tam 848 kg CO2. 

Najwięcej dwutlenku węgla emitują stojący w korkach mieszkańcy Warszawy. Ich emisje wynoszą 152 kg CO2 w przypadku samochodów benzynowych i 124 kg w przypadku napędzanych ropą.

Co może mylić, to wyższa emisyjności samochodów z silnikami benzynowymi w stosunku do dieslowskich. Trzeba jednak pamiętać, że wynika ona ze znacznie większej popularności silników benzynowych, a nie ich wyższej emisyjności.