MKiŚ: Finansowanie programu 'Czyste powietrze’ będzie wznowione

Warszawa, 15.01.2024 (ISBnews) – Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce wypłacić zaległe środki, ale także wdrożyć długofalowe rozwiązania, które zapewnią płynność w finansowaniu programu "Czyste powietrze", zadeklarowała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska.

"Chcemy wypłacić zaległe środki, ale także wdrożyć długofalowe rozwiązania, które zapewnią płynność w finansowaniu Programu Czyste Powietrze. Jest to priorytet dla naszego rządu w kolejnych miesiącach" – powiedziała Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej, nawiązując do wstrzymania wypłat z dotacji w ramach programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Poinformowała także, że resort wraz z NFOŚiGW pracują nad udrożnieniem programu.

"Na 'Czyste powietrze', z pierwszej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy, otrzymaliśmy 200 mln zł – dotacja zostanie wznowiona. Pracujemy też nad środkiem zaradczym, który pozwoli na wypłacenie wszystkich zaległości. Docelowo chcemy uruchomić pulę środków dostępnych z FEniKS na 2024 r., czyli Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko" – podkreśliła minister.

Hennig-Kloska odniosła się także do zmian, jakie w przyszłości będą wdrażane w tym programie priorytetowym NFOŚiGW:

"Po wdrożeniu zasobów finansowych, naszym celem jest przyspieszenie rozpatrywania wniosków w ramach programu 'Czyste powietrze', ale także chcemy poprawić jego efektywność. Czyste powietrze oraz to, aby ludzie przestali umierać z powodu zanieczyszczonego powietrza – to nasz cel finalny" – dodała.

Zaległości w realizacji wpłat w ramach programu "Czyste powietrze" dotyczą 300 mln zł.

Resort podał, że pracuje nad wprowadzeniem rozwiązania zastępczego, które pozwoli zrealizować wszystkie zaległe płatności. Docelowo, by upłynnić wypłaty z programu planuje uruchomić pulę środków dostępnych na ten rok z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko).

Program "Czyste powietrze" pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.

(ISBnews)