OX2 oddała do użytku dwie farmy wiatrowe – Grajewo i Sulmierzyce – o łącznej mocy 64,5 MW

Warszawa, 03.01.2024 (ISBnews) – OX2 przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo oraz farmę wiatrową Sulmierzyce, a łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW, podała spółka.

W Grajewie w woj. podlaskim powstało 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 41,4 MW, które produkować będą rocznie ok. 130,6 GWh energii. Przy założeniu średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe na poziomie około 3 500 kWh – cała farma będzie mogła zasilić rocznie nawet do 40 000 gospodarstw. Farma wiatrowa Sulmierzyce w woj. wielkopolskim składa się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 23,1 MW. Średnia roczna produkcja energii z farmy wyniesie około 67,6 GWh, co pozwoli zasilić blisko 21 000 gospodarstw domowych rocznie, podano.

"Z przyjemnością informujemy, że oddaliśmy do użytku w Polsce dwie kolejne farmy wiatrowe. Polska to rynek o dużym potencjale dla OZE i planujemy już kolejne projekty. Współpraca z DIF Capital Partners to kolejny krok w kierunku rozszerzenia naszych działań inwestycyjnych i w kierunku redukcji śladu klimatycznego wykraczającego daleko poza naszą własną konsumpcję" – powiedział CEO OX2 Paul Stormoen, cytowany w komunikacie.

"Farmy wiatrowe Grajewo i Sulmierzyce stanowią kolejny już krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej i dekarbonizacji w Polsce. Przyczyniają się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym oraz do zmniejszenia zależności kraju od produkcji energii z paliw kopalnych" – dodała dyrektor generalny OX2 w Polsce Katarzyna Suchcicka.

Spółka podała, że w regionach, w których rozwija inwestycje, angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W związku z przyłączeniem do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok Farmy Wiatrowej Grajewo, zmodernizowano Stację GPZ (Główny Punkt Zasilający) Grajewo – Popowo. Dzięki temu Grajewo może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 będzie służyła przez kolejne lata społeczności oraz podmiotom gospodarczym całego regionu, co przyczyni się do jego dalszego rozwoju.

W trakcie budowy Farmy Wiatrowej Grajewo, OX2 wybudowała również 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowała 3,8 km istniejących dróg gminnych oraz wykonała wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków blisko 1,4 km. OX2 sfinansowała także modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie. OX2, w trakcie budowy farmy wiatrowej Sulmierzyce, aktywnie uczestniczyła w życiu gminy i lokalnej społeczności wspierając inicjatywy sportowe, społeczne oraz ekologiczne. Dzięki zaangażowaniu OX2 w Sulmierzycach wybudowany został m.in. plac zabaw dla dzieci, podkreślono także.

Spółka wskazała też, że realizuje obecnie także trzy inne budowy projektów wiatrowych – farmy Wysoka, Kraśnik i Bejsce oraz przygotowuje się do budowy kolejnych inwestycji wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynów energii. W grudniu, OX2 przekazała do użytku farmę wiatrową Juniewicze. Firma zbudowała w Polsce silny portfel projektów w trzech technologiach o łącznej mocy około 2,9 GW. Portfolio projektów wiatrowych liczy ponad 850 MW mocy, słonecznych ponad 5 GW oraz magazynów energii – blisko 540 MW.

OX2 opracowuje, buduje i sprzedaje rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na dużą skalę. OX2 oferuje również zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po ich ukończeniu. Sprzedaż w 2022 r. wyniosła około 7,6 mld SEK. Firma zatrudnia około 400 pracowników i ma siedzibę w Sztokholmie w Szwecji. OX2 jest notowana na Nasdaq Stockholm od 2022 r.

(ISBnews)