Marszałek Sejmu: Kwestie dot. mrożenia cen energii i wiatraków będą najpewniej rozdzielone

Warszawa, 05.12.2023 (ISBnews) – Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu najprawdopodobniej jedynie częścią projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, która dotyczy mrożenia cen, wynika z wypowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Część projektu dotycząca budowy wiatraków wróci do Sejmu w terminie późniejszym, być może jako projekt rządowy.

"Najprawdopodobniej te dwa tematy zostaną rozdzielone i jednym tematem zajmie się Sejm natychmiast. Mówię tutaj o tej kwestii mrożenia cen energii, a drugim tematem – bo on nie zostanie odpuszczony – tematem uwolnienia energii z wiatru na lądzie zajmie się Sejm być może już w trybie projektu rządowego, tym samym tylko przepuszczonym przez też tryby legislacyjne rządu, jak najszybciej, bo my jak najszybciej tej ustawy potrzebujemy" – powiedział Hołownia podczas konferencji prasowej.

Doprecyzował, że jeszcze nie została dopełniona ścieżka formalna wydzielenia części projektu.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy i lider Platformy Obywatelskiej i ja będą liderem Polski 2050 stoimy na takim właśnie stanowisku" – dodał marszałek.

Podkreślił jednak, że koalicja nie rezygnuje z planów dotyczącym zmian ustawy wiatrakowej.

"Zależy nam na tym, żeby ustawa wiatrakowa w Polsce dobrze zrobiona była uchwalona. To zamieszanie temu nie służy. Więc zrobimy teraz to, co musimy zrobić, bo zostało nam […] mrożenie cen energii z pożytkiem dla konsumentów"  – powiedział Hołownia.

"Z pożytkiem dla konsumentów zrobimy też ustawę wiatrakową, prawdopodobnie jako projekt rządowy" – dodał.

Projekt nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej i paliw gazowych, został wniesiony do Sejmu przez posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 w ubiegłym tygodniu. 

Zakłada on m.in. zmniejszenie o połowę  limitów zużycia dla gospodarstw domowych, rolników, posiadaczy Karty Dużej Rodziny  niepełnosprawnych oraz utrzymanie na okres I poł. 2024 r. maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej (zgodnie z projektem ceny max. nie dotyczą MŚP) z roku 2023.

Projekt zakłada, że w I poł. 2024 r. mają zostać utrzymane ceny gazu z roku 2023. Proponowana regulacja dotyczy także ciepła systemowego.

Zawiera również regulacje dot. elektrowni wiatrowych. Określa odległość wiatraków od rezerwatów przyrody czy parków narodowych na nie mniej niż 300 metrów.

Z kolei – zgodnie z projektem – odległość wiatraków od zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej, terenów zabudowy zagrodowej, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz mieszkalno-usługowych ma zależeć od poziomu hałasu, emitowanego przez wiatraki; ochronie akustycznej ma podlegać teren 300 metrów. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, terenów zabudowy związanej z pobytem dzieci i młodzieży, szpitali – ochrona akustyczna ma obejmować teren 400 m.

Posłowie wnioskodawcy zapowiadali wprowadzenie poprawki, która ustali tę odległość na 500 metrów.

(ISBnews)