Prezes Boryszewa: Zakomunikujemy dużą inwestycję w obszarze energetyki w 2024 r. – wywiad

Warszawa, 21.11.2023 (ISBnews) – Grupa Boryszew ogłosi duży projekt inwestycyjny z obszaru energetyki, najprawdopodobniej w I kwartale 2024 roku, poinformował ISBnews prezes Wojciech Kowalczyk.

"Mamy w planach duży projekt inwestycyjny w energetyce, ogłosimy go najwcześniej w I kwartale przyszłego roku. Nie mogę na razie mówić o szczegółach, ale nie będzie to inwestycja w fotowoltaikę ani w energetykę wiatrową" – zapowiedział Kowalczyk w rozmowie z ISBnews.

Jednocześnie przyznał, że na razie nie dojdzie do skutku projekt budowy farmy wiatrowo-fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 100 MW, ponieważ nie udało się porozumieć w tej sprawie z samorządem, z którym prowadzone były rozmowy.

"W związku z tym koncentrujemy się na realizacji instalacji fotowoltaicznych na dachach i terenach należących do naszych zakładów, obecnie ich łączna moc przekracza już 2,5 MW, do końca przyszłego roku chcemy ją podwoić do ok. 5 MW, a docelowo, w ciągu maksymalnie dwóch lat, osiągnąć moc rzędu co najmniej 10 MW" – dodał prezes.

Jak zaznaczył szef Boryszewa, nowo powołana spółka Boryszew Green Energy & Gas jest obecnie w trakcie negocjacji umowy PPA (Power Purchase Agreement) na zieloną energię dla grupy.

"Zakładamy, że dzięki tej umowie minimum 30% energii zużywanej przez Grupę Boryszew będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Chciałbym, żeby umowa została podpisana jeszcze w tym roku lub w I kwartale 2024 roku" – podsumował Kowalczyk.

Grupa Boryszew jest jedną z największych grup przemysłowych w Polsce, specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz chemii przemysłowej. Zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 30 zakładach zlokalizowanych w 14 krajach, na 4 kontynentach. Boryszew jest notowany na GPW od 1996 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80. Skonsolidowane przychody wyniosły 6,79 mld zł w 2022 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)