Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Forum Mieszkaniowe 2023: W stronę lepszego mieszkalnictwa.

Forum Mieszkaniowe 2023

Ponad trzydzieści lat temu pierwszy poniedziałek października został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem Mieszkalnictwa (World Habitat Day). W tym roku święto przypada 2 października. To szansa na publiczne zwrócenie uwagi na codzienne wyzwania osób dotkniętych problemami mieszkaniowymi.

Problemy mieszkaniowe to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w Polsce. Co czwarta osoba w Polsce deklaruje, że doświadcza problemów mieszkaniowych. Kryzys mieszkaniowy towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie staje się coraz bardziej odczuwalny – wysokie stawki czynszów, ograniczone możliwości pozyskania kredytu na zakup mieszkania i wysokie stopy procentowe, rosnące koszty energii i ogrzewania dotykają niemal każdego.

„Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko jest na pierwszej linii i wspiera osoby zmagające się z trudnościami, ale promuje również rozwiązania systemowe w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej” – podkreśla Katarzyna Przyblska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum Mieszkaniowe 2023

W dniach 2-3 października 2023 r. Fundacja Habitat for Humanity Poland organizuje Forum Mieszkaniowe „W stronę lepszego mieszkalnictwa”. Forum od lat jest doskonałym miejscem dyskusji na temat problemów i prób wypracowywania rozwiązań mieszkaniowych. Partnerem tego wydarzenia jest UNHCR, Agenda ONZ ds. Uchodźców.

Uczestnicy tegorocznego Forum będą mieli możliwość zająć się takimi kwestiami, jak: społeczne agencje najmu, modele współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w zakresie podaży mieszkań dostępnych cenowo, ubóstwo energetyczne, sytuacja mieszkaniowa i rozwiązania dla osób z Ukrainy. Porozmawiamy także o roli mieszkalnictwa w programach wyborczych.

-Tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich dostępne cenowo mieszkania to przede wszystkim inwestycja społeczna w człowieka, w rodzinę i kolejne pokolenia. Mamy nadzieję, że w czasie Forum wspólnie wypracujemy rozwiązania, które zostaną wdrożone, aby poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce – dodaje Katarzyna Przybylska.

Szczegóły wydarzenia dostępne są tutaj