Luneos: Z OZE korzysta 95% spółek z WIG20, 85% z mWIG40 i 62% z sWIG80

Warszawa, 13.06.2023 (ISBnews) – Odsetek spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, które korzystają z odnawialnych źródeł energii (OZE) sięga 95%, zaś w przypadku spółek z indeksu mWIG40 wynosi on 85%, a sWIG80 – 62,3%, wynika z badania Luneos. W przypadku spółek z WIG20 60% planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE, w mWIG40 ten odsetek wynosi 50%, a w sWIG80 to 31,3% badanych firm. Wszystkie wyniki są lepsze niż rok temu, podkreślono.

"We wszystkich badanych przez nas aspektach zaobserwowaliśmy wyniki lepsze, niż te sprzed roku. To potwierdza, że zarządzający giełdowymi przedsiębiorstwami zdają sobie sprawę z istoty transformacji energetycznej. Nadal jednak znacznie gorzej prezentuje się wynik najmniejszych badanych przez nas podmiotów. Liczymy, że w kolejnej edycji naszego badania to właśnie spółki z sWIG80 najmocniej poprawią swój wynik i zintensyfikują działania na rzecz transformacji energetycznej. Zwłaszcza, że często nie wiąże się ona z dużymi nakładami inwestycyjnymi, gdy np. skorzysta się z modelu abonamentowego transformacji energetycznej, czyli as-a-service" – skomentował współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy Michał Kozłowski, cytowany w komunikacie.

Badanie wykazało, że 95% przedsiębiorstw z WIG20 inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (np. poprzez zakup certyfikowanej energii) – odnotowano wzrost o 5 pkt proc. r/r; w przypadku mWIG40 85% spółek inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – wzrost o 20 pkt proc. r/r; w przypadku sWIG80 – 62,3% spółek inwestuje w OZE lub już korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – wzrost o 3,3 pkt proc. r/r.

"W dalszej kolejności zawężono temat poszukiwań i uwaga została skupiona tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. W tym aspekcie stwierdzono, że:

*· 60% z WIG20 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 10 punktów procentowych r/r;

*· 50% firm z mWIG40 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 10 punktów procentowych r/r;

*· 31,3% firm z sWIG80 planuje albo już inwestuje we własną energię pochodzącą z OZE. Wzrost o 5,3 punktów procentowych r/r." – czytamy dalej.

Luneos to dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw. Firma oferuje m.in. kompleksową usługę przygotowania, finansowania, realizacji oraz obsługi serwisowej inwestycji w obszarze oświetlenia LED, instalacji fotowoltaicznych oraz kogeneracyjnych.

(ISBnews)