Nakrętki przymocowane do butelek – nowe przepisy już obowiązują

Nakrętki przymocowane do butelek

Wielorazowe słomki, papierowe patyczki higieniczne czy drewniane sztućce – do takich produktów już przywykliśmy. Niebawem wszystkie plastikowe nakrętki będą przymocowane do butelek i kartonów z płynami. Taki wymóg wprowadzają tzw. dyrektywy plastikowe od połowy 2024 roku. Oznacza to, że na rynku zaczną pojawiać się zmiany w produktach z plastikowymi zakrętkami już teraz.

W dzienniku ustaw opublikowano ostateczną wersję przepisów implementujących dyrektywę plastikową o nazwie Single Use Plastic (w skrócie SUP). W obszarze konsumenckim wiele zmian zaczęło już funkcjonować. Tak jest np. z zakazem stosowania plastikowych słomek czy patyczków higienicznych. Tych produktów praktycznie już nie spotkamy. Coraz częściej pojawiają się oznaczenia na produktach zawierających plastik (charakterystyczne piktogramy z żółwiem). Natomiast od kilku tygodni producenci zaczęli wprowadzać kolejną wymaganą ustawą nowość – nakrętki na stałe przymocowane do butelek.

Nakrętki przymocowane do butelek: w walce o czystsze plaże

Na wprowadzeniu tego zapisu najbardziej zależało krajom nadmorskim. Przepisy mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem plaż. Dokładna liczba nakrętek zaśmiecających plaże Europy jest trudna do oszacowania. Jednak, wg organizacji pozarządowych, każdego roku na światowych plażach ląduje ponad 8 milionów ton odpadów plastikowych, w tym także nakrętek butelek PET. Podczas badań realizowanych przez organizacje zajmujące się ochroną środowiska często przeprowadza się liczenie odpadów plastikowych, w tym nakrętek, na określonych obszarach plaż. Przy tej okazji odnotowano na plażach Hiszpanii, że w ciągu jednego dnia na jednym metrze kwadratowym znajduje się średnio 171 sztuk odpadów plastikowych, w tym nakrętek.

Nakrętki przymocowane do butelek: obowiązek od połowy 2024 r.  

Ustawa przewiduje, że obowiązek mocowania nakrętek do butelek wymagany będzie już od połowy 2024 roku. Można się jednak spodziewać, że nastąpi to znacznie szybciej

W wielu krajach UE przepisy zostały wprowadzone znacznie wcześniej. Dlatego przemysł przygotowywał się do wdrożenia tego rozwiązania od dłuższego czasu. Logicznym wydaje się, że mając gotowe rozwianie producenci napojów nie będą zwlekać z jego wprowadzeniem — uważa Krzysztof Baczyński prezes Zarządu Związku Pracodawców Producentów Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.

Łatwiej o recykling

Rozwiązanie ma ułatwić i usprawnić proces recyklingu. Odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Trafiają do spalarni lub lądują na wysypisku. Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki. 

Walczymy o poziomy recyklingu

Nakrętki stanowią 3-5 proc. masy butelki. A to przy coraz bardziej wyśrubowanych poziomach recyklingu (w 2025 roku będziemy musieli poddać recyklingowi aż 77 proc. butelek PET), jest wartość nie do pogardzenia.

Dyrektywa SUP

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw implementuje do polskiego prawa dyrektywę Single Use Plastic (SUP). Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły ją w maju 2019 roku. Jej celem jest ograniczenie wpływu jednorazowych produktów plastikowych na środowisko. Jednym z produktów, na których się skupia, są butelki PET i ich nakrętki. Od połowy 2024 roku nakrętki butelek PET mają być przytwierdzone na butelkach przy pomocy specjalnego systemu mocującego. Umożliwi on utrzymanie ich na butelce w trakcie użytkowania, a także łatwe ich odłączenie w procesie recyklingu. Ten system mocujący, zwany nakrętką połączoną z butelką (tethered cap), ma na celu ograniczenie wpływu nakrętek na środowisko. Głównie poprzez zmniejszenie ich ilości trafiających do środowiska naturalnego i poprawę możliwości recyklingu.