Startup Impact Program: dla młodych działających na rzecz ekologii, zdrowia czy przedsiębiorczości

Żabka wspólnie z Kozminski Business Hub uruchamia drugą edycję programu akceleracyjnego. Startup Impact Program skierowany jest do młodych przedsiębiorstw, które działają na rzecz ekologii, zdrowia czy przedsiębiorczości. 

W programie Startup Impact Program mogą wziąć udział startupy, których rozwiązania dotyczą czterech obszarów:

  • Zmniejszanie śladu środowiskowego, 
  • Opakowania przyszłości, 
  • Rozwój przedsiębiorczości,
  • Dobrostan i równe szanse. 

Zakwalifikowani do finału drugiej edycji programu, zaczną współpracę z ekspertami Kozminski Business Hub oraz Grupy Żabka. Bedą mogli przetestować swoje rozwiązania w sieci sklepów convenience w Polsce, czyli Żabce.

–  Poszukujemy innowacyjnych rozwiązań dających nowe perspektywy rozwoju dla całej Grupy Żabka. Chcemy współpracować z najlepszymi z najlepszych. Zapraszamy do udziału startupy, które mają już prototyp swoich usług lub produktów oraz określoną grupę docelową i wiedzą do kogo chcą kierować swoją komunikację – mówi Karol Gajewicz, Grupa Żabka.

Cztery obszary do zagospodarowania

W kategorii Zmniejszanie śladu środowiskowego poszukuje się rozwiązań na rzecz przechwytywania i neutralizacji dwutlenku węgla z powietrza oraz zwiększające efektywność energetyczną. Do tej kategorii można także zgłaszać projekty z zakresu innowacyjnego i niskoemisyjnego chłodnictwa produktów żywnościowych. Także innowacyjne metody ograniczania marnowania żywności w łańcuchu wartości.

W obszarze Opakowania przyszłości chodzi o alternatywy dla tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu lub kompostowania. Takie, z których można wyprodukować opakowania produktów spożywczych.

Innowacyjne projekty w zakresie obszaru Rozwój przedsiębiorczości powinny kłaść nacisk na rozwój umiejętności i kompetencji przedsiębiorców na rzecz nowoczesnej gospodarki.

Z kolei w kategorii Dobrostan i równe szanse poszukuje się projektów poprawiających samopoczucie dzieci i młodzieży. Ze szczególnym naciskiem na zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną. Także rozwiązania ułatwiające usamodzielnienie się i start na rynku pracy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

– W obecnej edycji więcej uwagi poświęcimy mierzeniu, zarządzaniu i komunikowaniu pozytywnego wpływu. Takie informacje są istotne dla inwestorów i największych klientów korporacyjnych. Wyróżnione w programie startupy dostaną szczegółowe, wspólnie wypracowane raporty wpływu, które z pewnością przyciągną do nich inwestorów impaktowych, umożliwiając szybki rozwój. Dziś już wiemy, że przyszłość świata zależy przede wszystkim od tego, czy założyciele i założycielki startupów wezmą za nią odpowiedzialność. Czekamy na tych, którzy mają potrzebne do tego talenty, pasję i doświadczenie. W ekosystemie pozytywnego wpływu zrobimy wszystko, by te najbardziej wyczekiwane pomysły można było wcielić w życie. Dla dobra nas wszystkich – podkreśla prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego.

Startupy zainteresowane udziałem w programie mogą nadsyłać zgłoszenia do 6 listopada tego roku za pośrednictwem strony https://kozminskihub.com/startup-impact-program/

Startu Impact Program: finaliści pierwszej edycji

Do finału pierwszej edycji zakwalifikowało się 9 młodych przedsiębiorstw, które w trakcie Open Day zaprezentowały misję i rozwiązania swoich firm. Jury wybrało 3, które zaproszono do dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub i Grupy Żabka. 

Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: 

  • Hempeat – startup produkujący zamienniki mięsa na bazie ziaren z konopi włóknistych.
  • Epicer – twórca aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych przepisów, pozwalającej ograniczyć marnowanie żywności.
  • Res Solution – system umożliwiający efektywne zarządzanie zużyciem energii, wody, gazu, ciepła oraz automatyzację procesów i pracy urządzeń.

Każdy ze startupów korzysta ze wsparcia ekspertów Kozminski Business Hub i Grupy Żabka. Testuje także obecnie swoje rozwiązania w środowisku Grupy Żabka.