Skąd wziąć prąd? Eko-warsztaty w Centrum Nauki Kopernik

oszczędzać prąd

Gdzie znajduje się prąd? Wiadomo, w kontakcie! To do niego podłączamy konsolę, komputer, ładowarkę do smartfona. Zanim jednak energia elektryczna trafi do gniazdka, musi gdzieś powstać. Jak to się dzieje – można dowiedzieć się uczestnicząc zdalnie w eko-warsztatach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu BNP Paribas.

Zdalne warsztaty dla rodzin

Pozyskiwanie prądu nie jest – niestety – przyjazne dla środowiska. Chcemy mieć go coraz więcej i korzystamy z niego coraz intensywniej. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można nadal korzystać z prądu, dbając o naturę? Odpowiedzi na takie pytania otrzymają uczestnicy rodzinnych warsztatów „Skąd wziąć prąd”. Odbędą się one zdalnie, w niedzielę, 28 marca o godz. 17:00. Trzeba na nie się zapisać poprzez profil Centrum Nauki Kopernik na Facebooku.

Prąd z owoców

Uczestnicy będą wspólnie eksperymentować! Sprawdzą, jak powstaje smog, wycisną prąd z owoców i samodzielnie wyprodukują trochę energii. To pierwszy z cyklu eko-warsztatów dla rodzin. – Pozyskiwanie prądu w sposób, w jaki robiliśmy to przez dziesięciolecia, tj. z paliw kopalnych, nie jest przyjazne dla środowiska. To wiedza, którą mają już nawet najmłodsi. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik chcemy pokazać, jakie mogą być negatywne skutki nieekologicznej produkcji energii i jakimi alternatywami dysponujemy. Odpowiemy na pytanie, jak korzystać z prądu dbając o środowisko – mówi Małgorzata Witkowska, kierownik Zespołu Trade Marketingu i Innowacji w BNP Paribas.

Cykl warsztatów

Organizatorzy zaplanowali cykl czterech spotkań. Kolejny eko-warsztat odbędzie się w czerwcu. Będzie dotyczył roli pszczół w ekosystemie. Spotkania są organizowane dla dzieci w wieku 7-13 lat. Podczas każdego wydarzenia eksperci opowiedzą o jednym, istotnym aspekcie dbałości o środowisko. Zaproponują uczestnikom wykonanie prostego eksperymentu, który zobrazuje omawiany problem.