Edukacja ekologiczna dla szkół

Według The Nature Conservancy, ponad 80 proc. europejskich ekosystemów jest w złym stanie. Dlatego Fundacja Digital University koncentruje kolejną, czwartą edycję programu Be.Eco, na spadku bioróżnorodności.

Program Be.Eco przygotowuje uczniów na globalne wyzwania ekologiczne, integrując wiedzę o środowisku do różnych przedmiotów. Za pomocą bezpłatnej platformy edukacyjnej, na której znajdują się webinary oraz materiały edukacyjne, karty pracy i scenariusze lekcji, nauczyciele mogą wpleść tematykę ekologiczną w każdy przedmiot. Zainspirują w ten sposób młodzież do pozytywnych zmian i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Czwarta edycja poświęcona jest najważniejszym aspektom wyzwań klimatycznych takim jak bioróżnorodność, OZE i gospodarka cyrkularna. 

Misja: bioróżnorodność

Europa boryka się z kryzysem środowiskowym. Ponad 80 proc. ekosystemów jest w złym stanie ze względu na intensyfikację rolnictwa, ekspansję miejska, praktyki leśne i zanieczyszczenie powietrza. Na całym świecie ekosystemy słodkowodne znikają trzy razy szybciej niż leśne[1]. Według The Nature Conservancy[2] spadła liczba roślin i zwierząt słodkowodnych – od 1970 roku zniknęło aż 83 proc. tych gatunków, a 30 proc. ekosystemów słodkowodnych uległo degradacji. Nadzieją na odwrócenie tych zmian jest przyjęta w 2024 r. przez Parlament Europejski nowa ustawa o przywracaniu przyrody. Ma to na celu przywrócenie przyrody na co najmniej 20 proc. obszarów lądowych i morskich w Europie do 2030 roku, a do 2050 roku obejmie wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy.

Właśnie dlatego tegorocznym motywem przewodnim programu jest bioróżnorodność. Oznacza to, że oferta webinarów i materiałów dydaktycznych na platformie edukacyjnej zostanie wzbogacona o to zagadnienie. Scenariusze, karty pracy i szkolenia są tworzone we współpracy z partnerami i ekspertami programu m.in. dr Stanisław Czachorowski, Adam Zbyryt, Agata Sieńczak.

Zielona szkoła

– Wprowadzanie edukacji klimatycznej w szkołach ma kluczowe znaczenie, ponieważ to również od nauczycieli zależy, jak młode pokolenia zostaną przygotowane do świadomego i odpowiedzialnego życia. Uczniowie muszą zdobyć wiedzę na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych, aby w przyszłości podejmować przemyślane decyzje dotyczące swojego stylu życia, konsumpcji i zaangażowania społecznego. Razem mamy ogromny wpływ i nasze działania dziś kształtują jutro – mówi Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.

Trzy edycje zgromadziły 148 184 uczniów i 3 338 nauczycieli w 2443 szkołach. Do programu można dołączyć przez cały rok szkolny. Aktywny udział pozwala na uzyskanie Certyfikatu Nauczyciela/Nauczycielki Przyszłości wręczany łącznie z zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych.  

Jesienią zostanie przeprowadzony konkurs dla nauczycieli na przygotowanie scenariusza lekcji o ekologii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Punktem kulminacyjnym jest Turniej Wiedzy Ekologicznej w kwietniu 2025 r. Uczestnictwo w tej szerokiej ofercie aktywności pozwala uzyskać Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku, a najaktywniejsze placówki zdobywają granty. Aby powalczyć o te nagrody wystarczy, że nauczyciel założy konto na platformie i zarejestruje swoją szkołę: https://dte.digitaluniversity.pl/course/beeco

Plan webinarów:

  • 17.09.2024: Trening skutecznego uczenia w czasach AI. 
  • 01.10.2024: Tworzenie materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem AI.
  • 15.10.2024: Strategia ochrony bioróżnorodności biologicznej UE 2030 w praktyce szkolnej.
  • 19.11.2024: Ekosystemy wodne w dobie kryzysu klimatycznego.
  • 10.12.2024: Ekosystem leśny w dobie kryzysu klimatycznego

[1] GLOBAL WETLAND OUTLOOK Special Edition 2021; https://medwet.org/wp-content/uploads/2021/12/RamsarGWO_SpecialEdition2021 proc.E2 proc.80 proc.93ENGLISH_WEB.pdf

[2] The Nature Conservancy, 2024 https://www.nature.org/en-us/what-we-do/our-insights/perspectives/freshwater-biodiversity-policy-europe