URE przyznał RWE kontrakty różnicowe dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MWac

Warszawa, 08.12.2023 (ISBnews) – RWE uzyskało od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) kontrakty różnicowe (CfD) na projekty solarne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac), podała spółka.

Portfolio RWE, które odniosło sukces w aukcjach, składa się ze średnich i małych projektów fotowoltaicznych, o zróżnicowanym harmonogramie budowy. Większość z przewidzianych do realizacji projektów rozpocznie proces budowy w 2024 roku i będzie zlokalizowana w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim. Duża część projektów została przygotowana przez polskiego dewelopera Alpha Solar, który w 2022 roku został przejęty przez RWE, podano.

"Sukces w tym przetargu umacnia naszą pozycję wiodącego producenta zielonej energii odnawialnej i pozwala długoterminowo zabezpieczyć część strumienia przychodów. Od ponad 15 lat RWE jest aktywnym inwestorem w Polsce. Firma jest długofalowym oraz stabilnym partnerem oferującym korzystne warunki oraz przejrzysty sposób współpracy" – podkreśliła dyrektor ds. rozwoju lądowej energetyki wiatrowej i słonecznej RWE Renewables Poland Agnieszka Wojnarowska, cytowana w komunikacie.

RWE posiada w Polsce farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej ponad 32 MW, zlokalizowane m.in. w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i podlaskim. Firma przygotowuje się do dalszych inwestycji, rozszerzając działalność na kolejne województwa. Obecnie RWE w Polsce posiada w budowie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

W latach 2024-2030 RWE zainwestuje 55 mld euro na całym świecie i rozszerzy swoje zielone portfolio do ponad 65 gigawatów (GW). RWE zamierza zainwestować 40% z planowanych 55 mld euro w rozwój działalności związanej z lądową energią wiatrową i słoneczną. Moc zainstalowana w globalnym portfolio lądowej energetyki wiatrowej RWE wzrośnie z 8,6 GW obecnie do 14 GW do 2030 r., a moc farm fotowoltaicznych zwiększy się z 3,9 GW do 16 GW, zakończono.

RWE działa aktywnie na takich rynkach jak Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Dania i Szwecja. Eksploatuje farmy offshore w całej Europie, w tym na wybrzeżu duńskim i niemieckim Morza Bałtyckiego.

(ISBnews)