Gospodarowanie odpadami komunalnymi: Gdynianie zapłacą mniej

gospodarowanie odpadami komunalnymi

Gdynia obniża opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2024 roku gdynianie zapłacą mniej za wywóz śmieci. Miesięczna stawka będzie niższa o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych.

W ostatnich latach wiele się mówi o stawkach za odbiór odpadów. Media w całym kraju systematycznie informują o wzroście opłat za tę usługę w różnych rejonach Polski. Problem dotyczy wielu miast i gmin. Cena jest w dużej mierze uzależniona od wyników lokalnych przetargów i ofert, jakie złożą firmy zajmujące się wywozem nieczystości.

W ostatnim czasie stawki za odbiór śmieci najbardziej wzrosły weWrocławiu. Obecnie miesięczna opłata wynosi tam 41,24 zł od mieszkańca. W 2022 i 2023 roku stawki podniosły również inne miasta, m.in.:

  • Warszawa – obecna miesięczna opłata to 85 zł od mieszkania oraz 107 zł od domu jednorodzinnego, 
  • Kraków – 27 zł od mieszkańca, 
  • Poznań – 25 lub 28 zł od mieszkańca – w zależności od rodzaju nieruchomości, Katowice – 26,30 zł od mieszkańca, 
  • Gdańsk – 0,88 zł za metr kwadratowy,
  • Szczecin -mieszkańcy domów jednorodzinnych płacą 115 zł. budynkach wielorodzinnych opłata jest uzależniona od zużycia wody i wynosi 10,3 zł za metr sześcienny.

W Gdyni, w odróżnieniu od innych miast, sytuacja jest ustabilizowana.

– Od 2020 roku wysokość miesięcznych opłat za odbiór śmieci w naszym mieście jest taka sama. Obecne stawki wynoszą od 37 do 90 zł – w zależności od powierzchni gospodarstwa domowego – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Nie zwiększaliśmy opłat, pomimo wzrostu wysokości płacy minimalnej czy szalejącej w ostatnim czasie inflacji. A trzeba dodać, że od połowy 2020 roku (pierwszy miesiąc, gdy inflacja w Polsce przekroczyła 5 proc.) Gdynia zawarła z firmami wywozowymi aż 25 aneksów umów podwyższających wynagrodzenie przedsiębiorstw. Nie spowodowało to jednak podwyżek opłat dla gdynian. Ponadto w budżecie jest nadwyżka środków, która stanowi bufor w sytuacjach, kiedy z przyczyn niezależnych od miasta wzrasta koszt odbioru i zagospodarowania odpadów.

Dywersyfikacja odbiorców kluczem do zmniejszenia opłat

Jednak na razie nie trzeba będzie sięgać po budżetową nadwyżkę. Organizując przetarg, miasto podzielono na kilka rejonów, co pozwoliło na udział także mniejszym podmiotom i konsorcjom. Ostatecznie w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych konkurowało 6 firm. Złożone oferty okazały się niższe niż te oferowane dotychczas przez rynek. Tym samym gdynianie zapłacą mniej za wywóz odpadów. Od 1 stycznia 2024 roku miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie obniżona o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych w Gdyni.

Zatem w 2024 roku mieszkańcy będą płacić za małe gospodarstwo domowe cenę zbliżoną do tej, jaką w innych miastach płaci się od osoby.

Ulga dla kompostujących

Co ważne, od 1 stycznia 2024 wzrośnie również ulga dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób, które zadeklarowały i realnie kompostują bioodpady w przydomowym ogrodzie. Teraz będzie to 10 zł zamiast dotychczasowych 6 zł. Oznacza to, że właściciel domu jednorodzinnego, który założy w ogrodzie kompostownik, miesięcznie zapłaci za odpady 75 zł.
 

Obecnie swoje bioodpady kompostuje 844 właścicieli nieruchomości jednorodzinnych. Chcemy zachęcić do tego kolejnych mieszkańców. To nie tylko ograniczenie ilości wywożonych odpadów i realna oszczędność pieniędzy. Przede wszystkim jest to działanie mające pozytywny wpływ na środowisko – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.