Be.Eco i SOS dla planety – nowe programy edukacyjne Fundacji Digital University

Fundacja Digital University stworzyła ogólnopolskie i bezpłatne programy dla społeczności szkolnych Be.Eco i Be.Net. Dodatkowo udoostępniła projekty Masters&Robots Youth, DigiŚwiat i najnowszy SOS dla Planety. Dostarczają one narzędzi i wiedzy potrzebnej do wykształcenia kompetencji przyszłości, które są sposobem na odnalezienie się w szybko zmieniającym się świecie.

Jednym z największych wyzwań przyszłości, ale także teraźniejszości są zmiany klimatu i adaptacja do nich. Future of Jobs Report 2023 wskazuje, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie liczba miejsc pracy oraz zawodów związanych z zielonymi rozwiązaniami. Program Be.Eco powstał, aby budować świadomość ekologiczną i wzmacniać postawy proklimatyczne wśród młodzieży. Ponadto przygotowuje młodych na świat, w którym trzeba będzie się mierzyć z różnorodnymi efektami – społecznymi, gospodarczymi ekonomicznymi, katastrofy klimatycznej. 

Inwestycja w edukację przyszłych pokoleń to według Fundacji największe dobrodziejstwo, jakie możemy dać młodzieży.

– Ufamy, że nasze programy są wsparciem w przygotowaniu się do nadchodzących wyzwań. Wszelkie nasze działania edukacyjne, dążą do odsunięcia fatalistycznych wizji przyszłości, skupiając się na realistycznym podejściu, które pozwala na efektywne przygotowanie się do zmian. Szukając potencjału w zmianach, wierzymy, że podczas nauki kompetencji przyszłości młodzi odkrywają swoje talenty – tłumaczy Ela Wojciechowska, Prezeska Fundacji Digital University. 

Na szkoły czekają scenariusze lekcji, konkursy, turnieje i wyzwania oraz edukacyjne materiały w formie e-booków i webinarów. Przy ich tworzeniu Fundacja współpracuje z ekspertami i ekspertkami z biznesu oraz nauczycielami i nauczycielkami, którzy w swojej pracy stosują nowatorskie rozwiązania edukacyjne. W działania zaangażowana jest również młodzież. W projektach DigiŚwiat oraz SOS dla Planety młodzi ludzie przeprowadzali wywiady z ekspertami i ekspertkami na tematy związane z największymi wyzwaniami jakie pojawiają się we współczesnym świecie. 

Be.Eco i SOS dla planety – ponad 1300 dydaktyków w programie

Wszystko to znajduje się na bezpłatnej i dostępnej w całej Polsce platformie. Pozwala ona na kompleksowe zaplanowanie w programie zajęć tematów ekologicznych i technologicznych. Aktualnie korzysta z niej aż 1372 dydaktyków. Ponadto najaktywniejsi mają możliwość zdobycia certyfikatu Nauczyciela_ki Przyszłości. Dodatkowo można uzyskać zaświadczenie o podniesieniu kwalifikacji zawodowych wydawany przez Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Specjalni.pl.

Fundacja Digital University podejmuje misję przygotowania młodych ludzi do tego, co niesie ze sobą współczesność i przyszłość.

– Choć wierzymy, że zmiany przynoszą więcej możliwości niż zagrożeń, konieczne jest dostosowanie się do rzeczywistości. Chcemy przygotować nasze dzieci do świata którzy nadejdzie, a będzie on zupełnie inny od tego co znamy. Już teraz wiemy, że zmiana będzie jedyną stałą. Naszym celem jest pomoc młodym w zdobyciu umiejętności skutecznych w nieprzewidywalnych warunkach. Tym są właśnie kompetencje przyszłości, na które stawiamy w naszych programach – mówi Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University.

SOS dla planety

SOS dla planety to seria filmów edukacyjnych prowadzonych przez młodzież dla młodzieży. Omawia istotne tematy dotyczące zmian klimatycznych, ekologii i ochrony środowiska.  Stworzony został przez Fundację Digital University. W przygotowaniu materiału brała udział Fundacja Globalworth. 

Be.Eco

Celem programu Be.Eco jest budowanie świadomości ekologicznej wśród nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców. Program współtworzą eksperci, praktycy oraz entuzjastami dbania o środowisko a także kadrą uniwersytecka polskich uczelni.