Inwestycje w OZE uratują przychody firm z sektora ropy i gazu

OZE w Polsce

Wraz z postępującą dekarbonizacją połowa największych na świecie spółek z sektora ropy i gazu spodziewa się spadku przychodów w czasie najbliższych 10 lat – wynika z badania Bain & Company

Jednocześnie, niemal trzy czwarte uważa, że inwestycje w nowe obszary działalności, w tym w odnawialne źródła energii, pomogą im do 2030 roku zrekompensować utratę przychodów lub całkowicie zastąpić obecną działalność.

Ucieczka od wysokoemisyjnych aktywów

Jak podkreślają eksperci Bain & Company koncerny energetyczne już od kilku lat starają się obniżyć swój ślad węglowy. Dlatego pozbywają się wysokoemisyjnych aktywów. Dzięki temu pozyskują rocznie z transakcji sprzedaży ponad $100 mld. A to pozwala im inwestować w nowe, bardziej perspektywiczne obszary działalności. Do takich należą odnawialne źródła energii, elektromobilność, technologie związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla, czy też produkcja zielonego wodoru i biopaliw.

– Transformacja koncernów z segmentu ropy i gazu w kierunku zielonej energii staje się faktem. Nasze analizy planów inwestycyjnych tych firm pokazują, że do 2030 roku co najmniej trzy z nich znajdą się w pierwszej dziesiątce największych producentów OZE. To olbrzymia zmiana, ponieważ jeszcze dwa lata temu wśród 10 największych producentów OZE, niemal wszystkie firmy to były tradycyjne koncerny elektroenergetyczne – powiedział Roch Baranowski.

Inwestycje w OZE: rośnie presja inwestorów

Dodatkowym bodźcem do wchodzenia w nowe obszary działalności jest rosnąca presja ze strony inwestorów. Oczekują oni od spółek wdrażania działań związanych ze równoważonym rozwojem i redukcją emisji gazów cieplarnianych. Jak pokazał sondaż niemal trzy czwarte inwestorów (73 proc.) chce, by producenci ropy i gazu inwestowali w projekty niskoemisyjne. Jednocześnie tylko połowa z nich oczekuje od zarządów spółek kontynuowania inwestycji związanych z poszukiwaniem i wydobyciem ropy.

Inwestycje w OZE wyraźnie przyśpieszą

Eksperci Bain & Company spodziewają się, że tocząca się wojna w Ukrainie nada dodatkowego impetu inwestycjom w OZE. Wynika z chęci uniezależnienia się krajów Unii Europejskiej od importu paliw z Rosji. Gwałtowny wzrost cen paliw obserwowany w ostatnich miesiącach także sprzyja tej ekspansji. Rosną bowiem zyski spółek paliwowych. Rosną też szanse, że ten zwiększony strumień gotówki zostanie przeznaczony na finansowanie inwestycji w nowe obszary działalności.

Badanie Bain & Company zostało przeprowadzone wśród ponad 1.000 managerów pracujących dla największych na świecie. Objęło 125 spółek z sektora energetyczno-wydobywczego i zlokalizowanych w 45 krajach. Łączna wartość rynkowa tych firm przekracza $6 bilionów. 

Pełen raport nt. sektora energetyczno-wydobywczego Global Energy and Natural Resources Report 2022 dostępny jest tutaj