Luneos zainwestuje 3 mld zł w portfel OZE o mocy ok. 1 GW

Luneos chce być dostawcą energii odnawialnej. Firma zainwestuje ok. 3 mld zł w nabycie, rozwój, budowę i eksploatację portfela aktywów OZE o mocy ok. 1 GW. To plany spółki na najbliższe 3-4 lata. Razem ze szwajcarskim funduszem SUSI Partners spółka powołała Luneos Green Energy.

Luneos to polski dostawca rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw.

– Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowane moce ze źródeł OZE wzrosną blisko dwukrotnie. Odnawialne źródła energii są i będą jednym z głównych motorów napędowych zmian w polskim sektorze energetycznym. Jako Luneos chcemy być nie tylko aktywnym uczestnikiem, ale i kreatorem tych zmian. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu naszego zakresu działalności o wytwarzanie energii odnawialnej. W tym celu rozszerzyliśmy naszą współpracę z SUSI Partners. To szwajcarska firma zarządzającą funduszami specjalizującą się w inwestycjach w infrastrukturę zrównoważonej energii. Spółka zainwestowała już ponad 1 mld euro w energię odnawialną, efektywność energetyczną i magazynowanie energii – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

– Budowa pierwszych projektów rozpocznie się w I połowie 2022 r. Projekty fotowoltaiczne i wiatrowe są pozyskiwane głównie na bazie umów ramowych z partnerami w obszarze developmentu. Znacząca część planowanego do realizacji wolumenu jest już objęta umowami ramowymi – dodaje Michał Kozłowski, współzałożyciel i wiceprezes Luneos oraz CEO Luneos Green Energy.

Luneos i SUSI wspierają transformację energetyczną

SUSI Partners to wieloletni partner Luneos. Wspólnym projektem obu firm jest m.in. wprowadzenie unikalnego modelu as-a-service. Ten model zapewnia przedsiębiorstwom chcącym zmniejszyć swój ślad węglowy dokonanie, bez wkładu własnego, transformacji energetycznej obejmującej m.in. zmniejszenie zużycia energii, redukcję emisji CO2 i korzystanie z zielonej energii.

– Polskie firmy coraz częściej podejmują działania związane z transformacją energetyczną. Ich ważnym elementem jest korzystanie z zielonej energii. Wpływ na to mają dwa kluczowe czynniki. Pierwszy z nich to znaczny wzrost kosztów energii dla polskich firm. Powodują go m.in. szybko rosnące koszty emisji CO2 oraz wprowadzona w 2021 r. nowa opłata mocowa. Drugim czynnikiem istotnie wzmacniającym transformację energetyczną jest globalny silny trend dostosowywania się firm do wymogów ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność, G – Ład korporacyjny) – tłumaczy Michał Kozłowski.