Sprzedaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła wzrosła o ponad 200 proc.

Sprzedaż paneli fotowoltaicznych wzrosła od ubiegłego roku o 214 proc. – wynika z danych Santander Consumer Banku. Podobny skok dotyczy pomp ciepła kupowanych na raty. Ilość zaciągniętych na nie zobowiązań wiosną i latem tego roku zwiększyła się aż o 243 proc. wobec 2020 r.

Pandemia sprzyja sprzedaży paneli i pomp

Do zwiększonego zainteresowania rozwiązaniami z zakresu wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby mogła przyczynić się między innymi pandemia koronawirusa. Polacy postanowili zainwestować w rozwiązania ekologiczne dla domu i tym samym zmniejszyć swoje wydatki na prąd. Wpływ na sprzedaż paneli i pomp mają inicjatywy rządu, który stara się wypromować wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii przez odbiorców indywidualnych za pomocą programów takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Pierwszy dofinansowuje zakup fotowoltaiki, a drugi pozwala wymienić stary kocioł węglowy na przyjazną środowisku pompę ciepła. Powstają też miejskie programy np. warszawskie „Zielone wsparcie”, w ramach którego również można otrzymać dotację na odnawialne źródła energii.

Jak wynika z wewnętrznych danych Santander Consumer Banku, suma ilości udzielonych kredytów ratalnych na zakup paneli fotowoltaicznych od marca do lipca tego roku wzrosła o 214 proc. w do 2020. Podobny skok możemy zaobserwować, analizując ilość pomp ciepła kupionych na raty w tych samych miesiącach. Według danych banku, wiosną i latem sprzedano ich aż o 243 proc. więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Polacy coraz bardziej ekologiczni

– Cieszymy się, że z pomocą oferowanych przez nas usług Polacy mogą stawać się coraz bardziej ekologiczni. Ma to tym większe znaczenie, że dostrzegając zły wpływ tzw. kopciuchów na środowisko i zdrowie ludzi, powstały regulacje antysmogowe, które w wielu miejscach zakładają wymianę takich piecy pod groźbą kar finansowych. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze na zakup ekologicznych i oszczędnych rozwiązań do domu np. korzystając z rat na zakup paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła wraz z ich montażem – mówi Patryk Perliński z Santander Consumer Banku

Największe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii przypadło na lipiec w przypadku fotowoltaiki oraz na czerwiec odnośnie pomp ciepła. Ilość paneli kupionych na raty w lipcu wzrosła o 91 proc. względem ubiegłego roku. Natomiast w przypadku pomp ciepła w czerwcu nastąpił wzrost o 321 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020. Ciekawostką jest to, że największe wzrosty w stosunku do minionego roku były wczesną wiosną – w kwietniu to aż 453 proc.