Grupa inwestycyjna Neo Energy Group pozyskała portfolio projektów rozwijanych w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii. Transakcja dotyczy przejęcia projektów o łącznej mocy blisko 1,5 GW.
W przejmowanym portfolio znajdują się inwestycje na bardzo wysokim poziomie zaawansowania, których development sfinalizuje dotychczasowy zespół. Przedmiotem transakcji są zarówno projekty farm słonecznych o docelowej mocy 1079 MW (w tym 15 MW już działających) i wiatrowych (101 MW). Również magazynów energii (282 MW). System tworzony od lat przez lokalnych inwestorów, wygeneruje ponad 1 mln MWh. Może zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne, nie tylko całego powiatu zgorzeleckiego, ale również znacznej części Dolnego Śląska. Prąd dostarczany przez odnawialne źródła energii, przechodzące w ręce NEG, może wystarczyć na pokrycie zużycia równego konsumpcji aż 200 tys. gospodarstw domowych.
Projekty (już w nowej strukturze właścicielskiej) będą wciąż rozwijane w ramach Zgorzeleckiego Klastra Energii (ZKlaster). Potencjał, oparty na wypracowanych przez lata dobrych relacjach z lokalną społecznością i samorządowcami, pozwala pozytywnie myśleć o ich dalszej rozbudowie oraz o nowych inwestycjach.
– Gratuluję obu stronom zawartej transakcji i jestem dumna, że jedne z największych projektów OZE w Polsce rozwijają się właśnie w ZKlastrze. Rolą klastra energii jest stworzenie właściwego środowiska dla inwestorów, we współpracy z samorządami i to doskonale się udaje. Nie bez znaczenia jest też sam jego docelowy model, oparty na lokalnym bilansowaniu zapotrzebowaniem i produkcją energii. Wpływa to pozytywnie na ekonomikę projektów, dzięki wyeliminowaniu, częstych ostatnio, przypadków wyłączeń generacji OZE z państwowego systemu elektroenergetycznego – wskazuje Agnieszka Spirydowicz, prezes ZKlastra.
Energia z OZE równa mocy Turowa
Powiat zgorzelecki, w ocenie wielu ekspertów, posiada bardzo duży potencjał do rozwoju energetyki odnawialnej. Nie tylko dzięki korzystnym terenom, ale też dość dobrze rozbudowanej infrastrukturze oraz obecności silnego węzła energetycznego – Mikułowa. Transformacja energetyczna Dolnego Śląska wymaga przyłączenia nowych stabilnych źródeł o dużej mocy. Mają ją zapewnić właśnie projekty pozyskane przez Grupę.
Z wielu analiz przygotowanych m.in. przez ZKlaster wynika, że energię elektryczną wytwarzaną przez elektrownię Turów, można zastąpić. M.in. wykorzystując odnawialne źródła energii takie jak wiatr, słońce w połączeniu z magazynami, w tym wodnymi. Jednym z kryteriów doboru odpowiedniej konfiguracji OZE byłoby pokrycie profilu pracy elektrowni Turów. Inne to potencjał analizowanego terenu oraz zabezpieczenie potrzeb energetycznych obecnych i nowych przedsiębiorstw oraz inwestycji. Wspomniane analizy wykazały, że w celu pokrycia produkcji energii elektrycznej obecnej pracy elektrowni Turów powinien zostać przyjęty odpowiedni miks OZE. chodzi o farmy wiatrowe – 1,14 GW, farmy fotowoltaiczne – 2,1 GW, elektrownia na biomasę – 0,06 GW, elektrownia szczytowo-pompowa lub opcjonalnie inne formy magazynowania energii – 2,3 GW.