Poprawki do systemu kaucyjnego zagrożone

Ustawa o systemie kaucyjnym

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano stanowisko dotyczące projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wynika z niego, że „wejście w życie projektowanych zmian ustawy przed 31 grudnia 2024 r. nie wydaje się możliwe”. W praktyce oznacza to bardzo duże zamieszanie na rynku.

Kilka dni temu wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska informowała, że system kaucyjny ruszy zgodnie z datą określoną w decyzjach wydanych dla operatorów. Najprawdopodobniej tak się stanie i system zacznie działać, jednak w oparciu o przepisy niekompletne i niedoskonałe, uchwalone przez poprzedni Parlament. Jeszcze kilka dni temu była nadzieja, że przynajmniej część najistotniejszych poprawek m.in. dotyczących VAT-u, podążania kaucji za produktem czy nie objęcia systemem opakowań po produktach mlecznych, zostanie wprowadzona. Jednak po najświeższej informacji RCL raczej nie można już na to liczyć. Więcej o skutkach braku poprawek pisaliśmy TUTAJ.

Poprawki do systemu kaucyjnego: stanowisko RCL jest jednoznaczne

Wedłu RCL zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedsiębiorcy, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy utworzyli system pobierania i zwracania kaucji za opakowania, w tym zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań, o których mowa w załączniku nr 1a do ustawy zmienianej w art. 1, mogą prowadzić ten system do dnia 31 grudnia 2024 r. Mogą to robić na zasadach dotychczasowych. Przy czym opakowania, w których produkty będące napojami zostały wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2025 r., mogą być zbierane.

Wydłużenie terminów

Terminy te omawianą nowelizacją przedłużano odpowiednio do 31 grudnia 2025 r. i 1 stycznia 2026 r. (art. 4 projektu). RCL zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem oraz obowiązek notyfikowania przedmiotowego projektu Komisji Europejskiej zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów wejście w życie projektowanych zmian ustawy przed 31 grudnia 2024 r. nie wydaje się możliwe.

Jednocześnie RCL informuje, że projekt wymaga dopracowania pod względem legislacyjno – redakcyjnym na etapie komisji prawniczej. W szczególności w zakresie przepisów, które były przedmiotem uwag RCL na etapie uzgodnień, a Wnioskodawca zobowiązał się je uwzględnić. W tym dotyczących doprecyzowania przesłanek cofnięcia zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Także dopracowania trybu rozpatrywania wniosku o zmianę zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.