OK Operator Kaucyjny – spółka akcyjna, której akcjonariuszami są Kaufland Polska, Lidl Polska oraz PreZero Polska otrzymała od Ministerstwa Klimatu i Środowiska formalną zgodę na działalność.
Firma jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami – poinformowano w komunikacie.
– Utworzenie efektywnego i skoncentrowanego na potrzebach obywateli systemu kaucyjnego wymaga nowoczesnej i dobrze rozwiniętej logistyki, skutecznego zarządzania surowcami, danymi oraz finansami. OK Operator Kaucyjny może zapewnić realizację tych celów, korzystając z szerokiego know-how swoich akcjonariuszy i zdobytych kompetencji dotyczących obiegu zamkniętego surowców oraz dbałości o transparentność procesów. Spółka otwarta jest na dialog w obszarze współpracy z innymi interesariuszami systemu kaucyjnego – podał OK Operator Kaucyjny.
Czym zajmie się operator systemu kaucyjnego?
Operator systemu kaucyjnego to kluczowe ogniwo w jego funkcjonowaniu. Do jego obowiązków będzie należało m.in.:
- odbieranie opakowań i odpadów opakowaniowych ze sklepów, hurtowni oraz innych punktów zbierających opakowania i odpady opakowaniowe objęte kaucjami i selektywne ich zbieranie,
- transport butelek do wprowadzających czy odpadów opakowaniowych do zakładów przetwarzania,
- wyliczenie poziomu selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych,
- prowadzenie ewidencji i sporządzanie sprawozdania,
- rozliczenie kaucji z placówkami handlowymi i innymi punktami zbierającymi butelki i puszki objęte systemem kaucyjnym,
- finansowanie kosztów zbierania,
- wypłaty kaucji dla użytkownika końcowego.
Operator systemu kaucyjnego – zezwolenie na 10 lat
Ustawa przewiduje także kilka wymogów formalnych, które musi spełnić operator systemu. Musi on być spółką akcyjną z kapitałem zakładowym minimum 5 mln zł. W ustawie określono też podstawowe warunki, które musi spełnić system kaucyjny tworzony przez operatora. Powinien objąć obszar całego kraju i być powszechnie dostępny, zarówno dla wprowadzających, jak i sklepów. Operator systemu będzie mógł zacząć formalnie funkcjonować po uzyskaniu zezwolenia, wydanego przez ministra klimatu, ważnego przez 10 lat.
Dotąd taką zgodę miały dwa podmioty: PolKa oaz Zwrotka.