Sunex ma decyzję NCBR ws. 15,2 mln zł dofinansowania dla projektu zasobnika na wodę

Warszawa, 20.06.2024 (ISBnews) – Sunex otrzymał pozytywną decyzję o 15,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dla projektu prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnym zasobnikiem kompozytowym ciepłej wody użytkowej w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki", podała spółka.

Spółka zamierza być pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie producentem innowacyjnych zasobników kompozytowych ciepłej wody użytkowej – ekonomicznej i ekologicznej alternatywy dla powszechnie stosowanych w branży zasobników stalowych. Produkty znajdą
zastosowanie m.in. w budownictwie mieszkaniowym, podkreślono.

"Prace zmierzające do wprowadzenia na rynek zasobników kompozytowych to wyraz gospodarki transformującej w stronę równowagi i ekologii. Kierunek rozumiany i wspierany przez NCBiR. Dojrzałe rynki Europy Zachodniej, na których jesteśmy obecni od wielu lat, przygotowują się na nowe rozwiązania wspierające taki obieg energii, który będzie efektywny nie tylko pod względem technicznym, ale również kosztowym. Takie założenia przyświecają nam w pracach nad projektem zasobników nowego typu" – powiedział prezes Romuald Kalyciok, cytowany w komunikacie.

Projekt realizowany przez dział B+R spółki zaplanowano na lata 2023-2025. Pierwsze produkty nowego typu mają trafić na rynek w 2025 r. Sunex planuje ich dystrybucję w pierwszej kolejności na swoich strategicznych rynkach w Austrii i Niemczech. Całkowity koszt projektu ma wynieść 45 mln zł.

W ramach przedsięwzięcia spółka przeprowadzi m.in. badania przemysłowe, prace rozwojowe, zbuduje stację transformatorową i wentylację technologiczną hali produkcyjnej oraz zakupi środki do rozpoczęcia produkcji przemysłowej, podano także.

Sunex jest producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m.in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

(ISBnews)