MKiŚ: Nabór do programu 'Moja elektrownia wiatrowa’ ruszy w poniedziałek

Warszawa, 14.06.2024 (ISBnews) – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpocznie przyjmowanie wniosków w nowym programie dla prosumentów "Moja Elektrownia Wiatrowa" w poniedziałek 17czerwca, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Budżet programu w pierwszym roku obowiązywania to 50 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczej instalacji to 30 tys. zł i do 50% kosztów kwalifikowanych.

"To kolejny element wzmocnienia segmentu prosumenckiego" – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej.

Pierwszy nabór wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji wiatrowych rusza z budżetem 50 mln zł w pierwszym roku funkcjonowania, co powinno wystarczyć na dofinansowanie ok. 8,5 tys. instalacji.

"Przez ten pierwszy rok chcemy sprawdzić jakie jest zainteresowanie programem i jak on funkcjonuje, a następnie wyciągnąć wnioski" – dodała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

W ramach programu właściciele i współwłaściciele budynków będą mogli uzyskać do 30 tys. zł dofinansowania na mikroinstalację wiatrową o mocy do 20 kW, przy czym dofinansowanie będzie mogło wynieść nie więcej niż 5 tys. zł na 1 kW. Oprócz tego program przewiduje do 17 tys. zł dofinansowania do budowy magazynu energii o mocy minimalnie 2 kWh, ale nie więcej niż 6 tys. zł za 1 kWh.

"Zapewniamy do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji w ramach refundacji, co oznacza, że inwestycja najpierw musi zostać sfinansowana ze środków własnych beneficjenta" – zastrzegła prezes Funduszu.

Maksymalna wysokość mikroinstalacji wiatrowej finansowanej w ramach programu to 30 metrów.

"Chcemy, żeby ten program wygenerował nową gałąź przemysłu i był inspiratorem rozwoju rynku" – podsumował Motyka.

(ISBnews)