Powerdot pozyskał 100 mln euro na dalszy rozwój, w znacznej części w Polsce

Warszawa, 29.02.2024 (ISBnews) – Powerdot zamknął kolejną rundę finansowania, w ramach której otrzyma 100 mln euro na rozwój infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie, podała spółka. Znaczna część tej kwoty trafi do Polski, gdzie łączna wartość inwestycji do końca 2025 roku wyniesie 200 mln zł.

Kapitał zostanie przeznaczony na budowę sieci stacji Powerdot o dużej mocy w całej Polsce, a także rozwój technologii rewolucjonizujących korzystanie z usługi ładowania, w tym nowoczesnych płatności, zapowiedziano.

Pozyskane środki pochodzą od francuskiego funduszu infrastrukturalnego Antin, notowanego na giełdzie w Paryżu, który już wcześniej dokapitalizował Powerdot kwotą 150 mln euro, a także od portugalskiej grupy Arie. Dzięki kolejnym rundom finansowania, Powerdot zwiększa swoje inwestycje w Europie, których sumaryczna wartość na koniec przyszłego roku wyniesie 260 mln euro.

"Uwzględniając już realizowane i rozpoczęte inwestycje, Powerdot przeznaczy na rozwój infrastruktury w Polsce łącznie 200 mln zł do końca 2025 roku" – powiedział dyrektor generalny Powerdot w Polsce Grigoriy Grigoriev, cytowany w komunikacie.

Powerdot jest w trakcie budowy 600 stacji ładowania przy sklepach Biedronka w całym kraju, o mocy 120 kW każda. Spółka tworzy też infrastrukturę dla licznych parków i galerii handlowych usytuowanych w różnych częściach Polski. Realizuje również inwestycje dla franczyzobiorców takich marek detalicznych, jak Intermarche, Spar, Auchan czy E.Leclerc, wymieniono.

"Polska jest dla Powerdot jednym z najważniejszych rynków, ze względu na jej wielkość, potencjał ekonomiczny, a także stosunkowo wczesny etap rozwoju elektromobilności" – dodał Grigoriev.

Spośród 153 punktów ładowania ogółem oddanych do użytku w Polsce w styczniu tego roku, około połowa to stacje Powerdot, co oznacza, że spółka jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych inwestorów w Polsce, podkreślono także.

Wartość realizowanych w Polsce projektów jest większa od inwestycji Powerdot w Hiszpanii, Portugalii czy w Belgii, ustępując pod względem wielkości jedynie rynkowi francuskiemu. W całej Europie Powerdot uruchomił 5 tysięcy punktów ładowania i jest w trakcie realizacji
kolejnych 10 tysięcy.

Powerdot jest paneuropejskim operatorem oraz inwestorem w stacje ładowania o korzeniach portugalskich. Działa w sześciu krajach Europy, gdzie posiada obecnie 5 tys. punktów ładowania aut elektrycznych i jest w trakcie budowy kolejnych 10 tysięcy. W Polsce Powerdot uruchomił 250 punktów i jest w trakcie realizacji 1 500 kolejnych.

(ISBnews)