Baterie litowo-jonowe: recykling odpowiedzią na rosnący popyt

Baterie litowo-jonowe

Według prognoz Parlamentu Europejskiego do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie litowo-jonowe ma wzrosnąć aż czternastokrotnie. W ostatnich latach coraz częściej sięgają po nie producenci narzędzi. Zarówno tych wykorzystywanych w domowych warsztatach, jak i tych do zastosowań profesjonalnych. Nowe rozwiązania pozwalające na recykling nawet 95 proc. komponentów baterii są kluczowe dla ograniczenia wpływu tych źródeł zasilania na środowisko.

Akumulatory litowo-jonowe są kluczowym elementem determinującym rozwój technologii, od mobilnych urządzeń po elektryczne pojazdy i narzędzia. Zapewniają wydajność, ergonomię i długą żywotność sprzętów. Zgodnie z prognozami Parlamentu Europejskiego zapotrzebowanie na akumulatory ma wzrosnąć aż czternastokrotnie do roku 2030. To pokazuje rosnącą rolę, jaką będą one pełnić w napędzaniu naszej codziennej technologii i wspieraniu zielonej transformacji energetycznej. 

Coraz większy popyt napędza innowacje w projektowaniu i produkcji akumulatorów. Muszą one się stać nie tylko bardziej wydajne, ale również projektowane w sposób zrównoważony. Z uwzględnieniem recyklingu i minimalizacji wpływu na środowisko.

Złota era narzędzi akumulatorowych

Narzędzia zasilane akumulatorowo cieszą się coraz większą popularnością w wielu branżach. Według The Business Research Company, w 2023 roku globalny rynek narzędzi zasilanych akumulatorowo osiągnął wartość 159,19 mld zł. W 2024 roku wartość ta ma wzrosnąć do 171,41 mld zł. Wiertarki, piły, szlifierki czy klucze udarowe są coraz częściej zasilane przez akumulatory litowo-jonowe ze względu na ich lekką konstrukcję, dużą gęstość energii i wygodę w mobilnym użytkowaniu. Zapewniają one operatorom narzędzi większą swobodę ruchów i eliminują konieczność użycia przewodów, co zwiększa wygodę pracy. Dzięki postępom w technologii produkcji akumulatorów narzędzia te są teraz bardziej wydajne i mogą pracować dłużej na jednym ładowaniu. To przekłada się na wzrost produktywności i efektywności pracy w sektorze budowlanym.

Baterie litowo-jonowe: 95 proc. materiałów może pochodzić z recyklingu

W miarę udoskonalania technologii akumulatorów litowo-jonowych kluczowe staje się projektowanie ich z myślą o efektywnym gospodarowaniu zasobami i zrównoważonym rozwoju. Odpowiedzialność za środowisko naturalne i ograniczenie marnotrawstwa zasobów to priorytety, które powinny iść w parze z innowacją. W branżach takich jak budownictwo, naprawa samochodów czy pielęgnacja terenów zielonych, gdzie akumulatory są nieodzowne, zapewnienie ich kompatybilności ze starszym sprzętem pozwala na wydłużenie życia narzędzi i ograniczenie odpadów. Ponadto priorytetyzowanie recyklingu materiałów, z których je wykonano, takich jak metale z puszek akumulatorów czy kobalt i nikiel z ogniw, stanowi ważny krok w kierunku ekologicznego postępu. Jak podaje Milwaukee – producent elektronarzędzi akumulatorowych – nawet do 95 proc. materiałów używanych w akumulatorach litowo-jonowych może być poddane recyklingowi.