Sunly pozyskało od mBanku 273 mln zł na budowę w Polsce farm PV o mocy 98 MW

Warszawa, 08.02.2024 (ISBnews) – Estońska firma Sunly pozyskała od mBanku 273 mln zł kredytu na budowę na terenie Polski farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW, podała spółka. W roku 2023 firma oddała do użytku w Rzezawie (woj. małopolskie) jedną z największych farm w Polsce o mocy 60 MW. Jej budowa została zrefinansowana w ramach tej transakcji, razem ze wszystkimi aktywami operacyjnymi Sunly.

W portfolio Grupy Sunly znajdują się już działające instalacje o łącznej mocy 164 MW. W budowie są farmy, które zapewnią kolejne 167 MW. Cel grupy na rok 2024 to przygotowanie do budowy projektów o łącznej mocy 1 500 MW, zapowiedziała spółka.

Pozyskane finansowanie zostanie wykorzystane do budowy 58 farm fotowoltaicznych, o łącznej mocy ok. 98 MW. Większość z nich powstanie na południu Polski, w województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, ale pojedyncze instalacje planowane są także w innych regionach. Transakcja obejmuje też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly w Polsce, w tym budowy farmy "Rzezawa 60".

"Sunly wyróżnia się na tle polskiego rynku energetyki odnawialnej jako firma, która nie tylko kompleksowo zajmuje się projektowaniem oraz budową farm w formule EPC, ale także prowadzi ich obsługę oraz serwisowanie, będąc jednocześnie niezależnym producentem zielonej energii. Dzięki finansowaniu od mBanku, możemy realizować kolejne projekty farm fotowoltaicznych, które są istotnym elementem w kształtowaniu bezemisyjnego systemu wytwarzania energii i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" – powiedział country nanager Sunly w Polsce Marek Motyl, cytowany w komunikacie.

"Od początku naszej działalności uważamy Polskę za bardzo atrakcyjny rynek. Już dziś to drugi największy rynek OZE w Unii Europejskiej, z dużym potencjałem wzrostu. Według branżowych prognoz w ciągu kolejnych trzech lat moc zainstalowana ma być podwojona. Sunly będzie mieć w tym istotny udział. W najbliższych latach planujemy w Polsce budowę farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,6 GW oraz towarzyszących im magazynów energii. Cieszymy się, że pomagają nam w tym polscy partnerzy, tacy jak mBank, którzy dostrzegają potencjał rynku OZE i jego znaczenie dla transformacji energetycznej" – dodał założyciel i dyrektor generalny Sunly Priit Lepasepp. 

Sunly to estońska firma zajmująca się rozwojem odnawialnych źródeł energii. W roku 2022 Grupa Sunly pozyskała na realizację swoich planów inwestycyjnych ok. 200 mln euro od swoich dotychczasowych inwestorów oraz francuskiego funduszu Mirova. W czerwcu 2023 kolejne 30 mln euro zainwestował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Firma ma w portfelu 16 innowacyjnych spółek, które rozwijają technologie związane z pozyskiwaniem, magazynowaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej.

(ISBnews)