Statkraft podpisał z Better Energy 10-letnią umowę PPA na odbiór 20 GWh energii z OZE

Warszawa, 08.02.2024 (ISBnews) – Statkraft podpisał 10-letnią umowę PPA na odbiór 20 GWh energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej Better Energy w Krapkowicach, podały spółki. Podłączona do sieci inwestycja może wytwarzać 30 GWh energii odnawialnej rocznie.

Ponadto Statkraft zawarł umowę dostępu do hurtowego rynku energii elektrycznej dla dwóch farm fotowoltaicznych Better Energy – Helenowo i Nidzica – które mogą wytwarzać odpowiednio 74 GWh i 75 GWh energii w skali roku.

Współpraca pomiędzy Statkraft i Better Energy trwa od 2021 roku, gdy zawarto umowę PPA dla farmy fotowoltaicznej Resko, której spodziewana roczna moc wytwórcza ma wynieść 40 GWh. Obecnie partnerstwo obejmuje łącznie cztery instalacje, co pozwala Statkraftowi pozyskać od Better Energy 150 GWh zielonej energii w skali roku, podkreślono.

"Statkraft dąży do przyśpieszenia wykorzystania zielonej energii w całej Europie. Dlatego bardzo cieszymy się, że możemy działać ramię w ramię z Better Energy na rzecz transformacji energetycznej w Polsce" – powiedział wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft Pieter Schipper, cytowany w komunikacie.

"Wzmocnienie szerokiej współpracy ze Statkraft, która jest jedną z największych firm z branży zielonej energii w Europie, to ważny krok naprzód dla Better Energy w Polsce i stanowi świetną wiadomość dla polskiej transformacji energetycznej. Umowy PPA są postrzegane jako ważne narzędzie do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Polsce, umożliwiają redukcję zależności kraju od paliw kopalnych i jednocześnie zapewniają firmom możliwość zakupu zielonej energii po przystępnych cenach" – dodał dyrektor ds. umów PPA w Better Energy Mikkel Thorup. 

Better Energy jest liderem w wytwarzaniu zielonej energii oraz jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii odnawialnej w Europie Północnej. Powstała w 2012 r. w Danii spółka rozwija, finansuje, buduje i obsługuje duże farmy fotowoltaiczne oraz sprzedaje energię odnawialną, którą wytwarza. Obecnie Better Energy prowadzi działalność w Polsce, Danii, Szwecji i Finlandii. Całkowity portfel farm fotowoltaicznych na etapie rozwoju przekroczył 13 GW.

Statkraft podaje, że jest wiodącą firmą w dziedzinie energetyki wodnej na świecie i największym w Europie producentem OZE. Spółka wytwarza energię wodną, wiatrową i słoneczną, posiada również elastyczne jednostki gazowe oraz dostarcza ciepło sieciowe. Statkraft zatrudnia 5 300 pracowników w 21 krajach.

(ISBnews)