Sunex miał 51,22 mln zł przychodów ze sprzedaży w IV kw. 2023 r., spadek o 35,6% r/r

Warszawa, 08.01.2024 (ISBnews) – Sunex zanotował 51,22 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w IV kw. 2023 r., co oznacza spadek o 35,6% r/r, podała spółka. W całym 2023 r. skonsolidowane przychody wyniosły 320,52 mln zł, co oznacza wzrost o 10,7% r/r.

"Od pierwszych dni 2024 r. odnotowujemy wzrost zamówień na rynku austriackim. Klienci kupują urządzenia OZE korzystając z programów dofinansowań, które zostały uruchomione na początku roku. Dobre perspektywy są także dla naszego najważniejszego sprzedażowo rynku – Niemiec. Na ostatniej prostej są kwestie formalne dotyczące kryteriów przyznania dofinansowania. Spodziewamy się, że po uruchomieniu programów wzrosną zamówienia, także tych klientów, którzy wstrzymywali się z inwestycjami w oczekiwaniu właśnie na nowe programy. Dobrze rokuje także nasz rodzimy rynek po zapowiedzi, że 5 mld euro przyznanej Polsce zaliczki z KPO w całości ma być przeznaczone na inwestycje w OZE i sieci energetyczne. Mamy nadzieję, że z pieniędzy skorzystają gminy i samorządy na modernizacje instalacji czy zeroemisyjny transport" – powiedział prezes Romuald Kalyciok, cytowany w komunikacie.

Na wyniki wpłynęły m.in. osłabienie koniunktury gospodarczej w drugiej połowie 2023 r. na rynku niemieckim oraz niepewność co do kształtu programów dopłat dla urządzeń OZE, podano.

Sunex jest producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Firma powstała w 2002 roku w Raciborzu. Oferuje m.in.: pompy ciepła, kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe, systemy połączeniowe, zasobniki, grupy pompowe, stacje wymiany ciepła, regulatory solarne. Zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r., przenosząc się z rynku NewConnect.

(ISBnews)