Iberdrola otrzyma 300 mln euro pożyczki z Banku Światowego na projekty OZE m.in. w Polsce

Warszawa, 08.01.2024 (ISBnews) – Iberdrola otrzyma z Banku Światowego, za pośrednictwem Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), 300 mln euro pożyczki na rozwój projektów z obszaru energetyki odnawialnej w krajach zależnych od paliw kopalnych (w tym węgla), do których należą Polska, Maroko i Wietnam, podała spółka.

"Pożyczka ta pozwoli Iberdorli na dalsze przyczynianie się do transformacji energetycznej, dekarbonizacji i elektryfikacji krajów rozwijających się, które nadal są w dużym stopniu zależne od paliw kopalnych. Umacnia również pozycję IFC jako jednego z naszych głównych partnerów w finansowaniu projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii" – powiedział dyrektor ds. finansów, kontroli i rozwoju korporacyjnego w Iberdroli José Sainz Armada, cytowany w komunikacie.

Z uzgodnionej kwoty 170 mln euro przeznaczono już na finansowanie lądowych projektów wiatrowych w Polsce. Ponadto, partnerzy analizują możliwości dalszej współpracy w zakresie wsparcia rozwoju nowych innowacyjnych projektów z obszaru zielonej energetyki, takich jak morska energetyka wiatrowa i ekologiczny wodór, na innych rozwijających się rynkach, podkreślono.

Obecna pożyczka jest uzależniona od realizacji dwóch strategicznych celów ESG przez Iberdrolę. Pierwszym jest ograniczenie do roku 2030 bezwzględnej, bezpośredniej i pośredniej emisji gazów cieplarnianych przez spółkę o ponad 60% w stosunku do wartości z roku 2020, pochodzącej z działalności spółki, klientów i łańcuchów dostaw. Drugim celem jest ponad dwukrotne zwiększenie mocy zainstalowanej Iberdroli w OZE do 2030 roku, która na koniec trzeciego kwartału 2023 roku przekroczyła 41 000 MW, zaznaczono w materiale.

Iberdrola jest wiodącym w Europie producentem energii elektrycznej i drugim co do wielkości na świecie pod względem wartości giełdowej.

(ISBnews)