Po Bydgoszczy czas na Zieloną Górę – system kaucyjny Żabki

Jak informowaliśmy wcześniej Żabka poszerza projekt systemu kaucyjnego o kolejne miasto. Do Bydgoszczy dołączyła właśnie Zielona Góra. Projekt „Zielona Odnowa” sieć realizuje we wszystkich, ponad 60 sklepach w Zielonej Górze.

Zielona Góra, to kolejne po Bydgoszczy miasto, w którym Żabka realizuje pilotażowy projekt systemu kaucyjnego „Zielona Odnowa”. Od końca listopada klienci mogą zwrócić jednorazowe opakowania po napojach we wszystkich ponad 60 sklepach sieci na terenie miasta. W zamian za każde przekazane opakowanie, otrzymują bon rabatowy o wartości 50 gr na zakup dowolnego napoju w butelce PET lub puszce. Projekt ma na celu zmniejszenie lokalnej ilości odpadów plastikowych oraz promowanie ekologicznych nawyków wśród mieszkańców. 

– Istotnym aspektem pilotażu projektu „Zielona Odnowa” jest wzmacnianie świadomości ekologicznej konsumentów. Przede wszystkim poprzez zwiększenie prośrodowiskowych kompetencji w zakresie właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz zrozumienia idei recyklingu, jako kroku w kierunku gospodarki cyrkularnej. Jestem przekonana, że razem z naszymi klientami i franczyzobiorcami możemy uczynić Zieloną Górę jeszcze bardziej „zieloną” – mówi Joanna Kasowska, dyrektorka Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością w Grupie Żabka.

Dwa sposoby zwrotu – w EKOmacie i u sprzedawcy

W 4 sklepach Żabka w Zielonej Górze można zwrócić plastikowe butelki PET oraz metalowe puszki po napojach w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych placówkach sieci w mieście zwrotu można dokonać bezpośrednio u sprzedawcy. Aby wesprzeć franczyzobiorców i pracowników sklepów w realizacji zbiórki ręcznej, Żabka wyposażyła zielonogórskie placówki w system ręcznej zbiórki opakowań wraz ze specjalnymi urządzeniami do skanowania opakowań przy kasie. W przypadku obu form zwrotu obowiązuje limit – jeden klient może oddać maksymalnie 5 opakowań dziennie. 

– Gdy dowiedziałem się, że projekt „Zielona Odnowa” ruszy w Zielonej Górze, bardzo się ucieszyłem, podobnie jak moi stali klienci. Już w pierwszych dniach odzew na inicjatywę był bardzo duży. Mam nadzieję, że ta pilotażowa akcja będzie dalej rozwijana i ulepszana przez sieć, a konsumenci będą z niej chętnie korzystać – podkreśla Krzysztof Jańczak, franczyzobiorca sklepu Żabka w Zielonej Górze.

Jak wziąć udział w akcji „Zielona Odnowa”

Wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Zielonej Góry i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Opakowań nie należy zgniatać, niszczyć, a także zrywać z nich etykiet. W akcji „Zielona Odnowa” można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l. Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy. Nie ma konieczności ich mycia, ale należy wylać z nich resztki napojów. Ze zbiórki wykluczone są opakowania po napojach mlecznych.

System kaucyjny Żabki: ekologia na co dzień się opłaca 

Za każde zwrócone opakowanie, niezależnie od jego pojemności, klient zyskuje bon rabatowy o wartości 50 gr. Bon można wykorzystać na zakup dowolnego napoju w butelce PET lub w puszce. Rabaty nie łączą się, co oznacza, że przy zakupie jednego produktu można wykorzystać tylko jeden bon. Kupon rabatowy jest ważny przez 7 dni od daty wydruku.

W stronę cyrkularności dla plastiku

Aktywne włączanie klientów Żabki w zbiórkę opakowań nadających się do ponownego użytku jest jednym z działań w ramach filaru Zielona Planeta kompleksowej Strategii Odpowiedzialności (ESG). Sieć zachęca konsumentów do zwrotu pustych butelek plastikowych i puszek po napojach. Udostępnia w sumie ponad 70 EKOmatów, czyli specjalnych maszyny do selektywnej zbiórki odpadów. Zlokalizowane są one na terenie wybranych sklepów Żabka lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Oprócz Zielonej Góry i Bydgoszczy – klienci mogą korzystać z EKOmatów również w Łodzi, Poznaniu i Warszawie.