Żabka testuje w Bydgoszczy system kaucyjny

System kaucyjny Żabki

Klienci Żabki mogą oddawać jednorazowe opakowania po napojach we wszystkich sklepach na terenie Bydgoszczy. Opakowania można zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych opakowań, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypiska. Projekt to korzyści nie tylko dla planety. Zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę otrzymają 50 żappsów. 

Żabka aktywnie zachęca klientów do udziału w zielonej transformacji i budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Podobnie jak w przypadku szklanych butelek, sieć wprowadza możliwość zwrotu opakowań po napojach – zarówno plastikowych, jak i metalowych. Własny system kaucyjny Żabki już działa, na razie testowo, we wszystkie sklepach w Bydgoszczy.

Działania ekologiczne mają sens, gdy możemy osiągnąć ich odpowiednią skalę. Aby były efektywne, musimy projektować je w sposób prosty, czytelny i łatwy dla odbiorcy. Dlatego wprowadziliśmy możliwość oddania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich sklepach Żabka na terenie Bydgoszczy w ramach akcji „Zielona Odnowa”. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród klientów oraz wyrobienie nawyku zwrotu plastikowych i metalowych opakowań po napojach. Podobnie, jak udało nam się to zrobić dla butelek szklanych. Naszym atutem jest bliskość sklepów, czyli punktów zbiórki, łatwość i szybkość procesu zwrotu opakowań, a także nagroda w postaci żappsów za proekologiczną postawę. Dzięki tej zbiórce będziemy w stanie odzyskać cenny surowiec i zawrócić go do ponownej produkcji opakowań. Takie działania mają sens nie tylko z uwagi na ograniczenie produkcji plastiku i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także na minimalizację emisji CO₂, która jest bezpośrednią przyczyną zmian klimatycznych. Zachęcam klientów, by wzięli udział w naszej zielonej transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego! – mówi Joanna Kasowska, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością w Żabka Polska.

Projekt „Zielona Odnowa” realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszcz.

Prawidłowa zbiórka odpadów, ich segregacja i gospodarka o obiegu zamkniętym są drogą, na końcu której można wykorzystywać surowce i ponownie je użytkować. Wdrożony projekt jest krokiem w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, jednakże w tym zakresie należy wdrożyć odpowiednie kompleksowe przepisy prawne. Czujemy satysfakcję, że akcja Żabki, promująca dobre zachowania ekologiczne jest realizowana w Bydgoszczy mówi Michał Sztybel, zastępca Prezydenta Bydgoszczy.

PET do 2l i puszki aluminiowe w systemie 

Wystarczy znaleźć dowolny sklep Żabka na terenie Bydgoszczy i przynieść do niego puste opakowania po napojach. Należy pamiętać, by opakowań nie zgniatać, nie niszczyć, a także nie zrywać etykiet. 

W akcji „Zielona Odnowa” można zwracać plastikowe butelki PET o pojemności do 2l oraz metalowe puszki o pojemności do 1l . Zbiórka nie obejmuje opakowań po napojach mlecznych. Opakowania muszą mieć czytelny kod kreskowy do zeskanowania. Nie ma konieczności ich mycia, ale z przyniesionych opakowań należy wylać resztki napojów. 

Klienci, którzy wezmą udział w akcji, zostaną nagrodzeni bonusowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami. Otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie z plastiku (butelka) lub metalu (puszka). Zebranymi żappsami można płacić za zakupy.

System kaucyjny Żabki: w EKOmacie i u sprzedawcy

W 54 sklepach Żabki w Bydgoszczy można zwrócić opakowania w EKOmatach, czyli specjalnych maszynach do selektywnej zbiórki odpadów. W pozostałych 67 placówkach na terenie Bydgoszczy można zwrócić opakowania bezpośrednio u sprzedawcy. Sprzedawcy także naliczą należne za zwrot bonusowe żappsy.