Recykling opakowań po fast-foodach

Od ponad dwóch lat McDonald’s w Polsce rozwija recykling papierowych opakowań. Dzięki technologii, opracowanej wspólnie z papiernią Miklan-Ryza z Torunia, sieć przetwarza tzw. opakowania trudne. Są to śmieci zawierające zarówno niewielką domieszkę polimeru, jak i te zabrudzone żywnością. 

Z odzyskanych włókien papierowych powstają pełnowartościowe produkty – ręczniki papierowe i papier toaletowy, które wracają do restauracji sieci. Obecnie firma jest w stanie przetworzyć aż 95 proc. opakowań, które wydaje klientom.

Miesięcznie przetwarzamy aż 650 ton zużytych opakowań, które ponownie wracają do naszych restauracji. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania gości – mówi Magdalena Wasilewska z McDonald’s Polska. 

Na klientów restauracji czekają specjalnie zaprojektowane opakowania, serwety, a już niedługo także kolorowanki dla najmłodszych, które przedstawiają elementy procesu obiegu zamkniętego opakowań w McDonald’s. Za pomocą kodu QR można zapoznać się z treściami edukacyjnymi.

Obecnie w Polsce działa ponad 530 restauracji sieci, które zatrudniają ponad 31 000 osób. Prawie 90 proc. z nich to obiekty prowadzone przez ponad 90 niezależnych przedsiębiorców w oparciu o umowę franczyzy z McDonald’s.