EFL finansuje zielone aktywa mikro, małych i dużych firm

Nestlé
Nestlé

EFL rozszerza ofertę o kompleksowe finansowanie zielonych aktywów. Mikro, małe i duże firmy, m.in. produkcyjne, sklepy powierzchniowe, salony samochodowe i rolnicy, mogą ubiegać się o leasing lub pożyczkę instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz urządzeń klimatyzacyjnych. Leasingodawca chce zostać liderem finansowania zielonych aktywów w Polsce.

– W ubiegłym roku ceny energii w wybranych sektorach gospodarki wzrosły nawet o kilkaset procent. To olbrzymie wyzwanie dla przedstawicieli firm w zakresie tego, co zrobić, aby prowadzić działalność w sposób efektywny i konkurencyjny. Dlatego jesteśmy przekonani, że sektor zielonych assetów będzie w najbliższych latach najszybciej rozwijającą się kategorią aktywów, w które będą inwestować przedsiębiorcy. Spodziewamy się, że w 2025 roku wartość sfinansowanych zielonych sprzętów z kategorii maszyn i urządzeń podwoi się w stosunku do roku 2022. Osiągnie w tym czasie poziom  5 mld zł, a w 2030 rok aż 16 mld zł – mówi Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Greenify, czyli EFL jeszcze bardziej zielony

EFL uruchomił projekt Greenify. Jego celem jest przygotowanie kompleksowych rozwiązań dla klientów oraz wzmocnienie organizacji w zdobyciu pozycji lidera w finansowaniu zielonych aktywów. Od sierpnia tego roku leasingodawca oferuje przedsiębiorcom finansowanie zielonych inwestycji takich jak kompletne instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła oraz urządzenia klimatyzacyjne. O leasing operacyjny, kapitałowy lub pożyczkę mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy. Również duże przedsiębiorstwa, m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, salony samochodowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, właściciele hal magazynowych lub logistycznych. Z oferty EFL mogą skorzystać także rolnicy indywidualni (posiadający NIP). Także przedstawiciele wolnych zawodów (lekarze, radcy prawni, notariusze) prowadzący działalność w nieruchomościach usługowych lub biurowych.

Zielone korzyści

Skorzystanie z oferty programu Greenify dla firm oznacza cztery podstawowe korzyści. Po pierwsze, środowiskowe. Produkcja „czystej” energii elektrycznej oznacza zmniejszenie śladu węglowego i realny wpływ na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Po drugie, kosztowe. Posiadanie własnej instalacji wytwarzającej energię elektryczną z OZE to uniezależnienie się od cen energii oferowanej przez dostawców prądu paliw kopalnych (np. węgla), a po okresie zwrotu z inwestycji wyprodukowana energia i zasilanie nią urządzeń staje się darmowym źródłem dla posiadacza takiej instalacji. Po trzecie, podatkowe. Przy finansowaniu leasingiem operacyjnym całość opłat leasingowych stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy. I w końcu, technologiczne. Modernizacja źródeł do nowoczesnych 
i mniej energochłonnych urządzeń będących źródłem ogrzewania pomieszczeń lub budynków oraz wody.

EFL gotowy do obsługi prosumentów lokatorskich

EFL od wielu lat aktywnie uczestniczy w „zielonej rewolucji” w Polsce, śledzi wprowadzane zmiany i regulacje prawne. Jako dpowiedź na nową instytucję prosumenta lokatorskiego leasingodawca dostosował wewnętrzne procedury i opracował rozwiązania, które będą wspierać proces obsługi wniosków na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych także dla prosumentów lokatorskich.

W uproszczonej procedurze spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na skrócony czas obsługi wniosków na fotowoltaika. Także brak weryfikacji stawki amortyzacji. W konsekwencji właściciele lub zarządcy obiektów mogą w szybki i prosty sposób uzyskać finansowanie w postaci leasingu lub pożyczki potrzebne do realizacji słonecznej instalacji, przy okazji którego będą ubiegać się o grant rządowy.