Akcja „Czysty Bałtyk” – edukacja o recyklingu i sprzątanie plaży

Ekologia na wakacjach, czysty Bałtyk

Już w najbliższą sobotę, 19 sierpnia, bałtyckie plaże zaleje morze wolontariuszy. To właśnie wtedy w Świnoujściu rozpocznie się 3. edycja wydarzenia „Czysty Bałtyk”. Uczestnicy posprzątają plaże morza Bałtyckiego z odpadów i wezmą udział w edukacyjnych warsztatach dotyczących recyklingu.

To już trzecia edycja akcji „Czysty Bałtyk”. Jej głównym celem jest oczyszczanie bałtyckich plaż i terenów nadmorskich z pozostawionych na nich odpadów. Podczas poprzednich edycji, które miały miejsce w Trójmieście i na Półwyspie Helskim, ponad 3000 wolontariuszy posprzątało plaże i tereny zielone. Wówczas nad Bałtykiem zebrali oni aż 2,5 ton śmieci. W tym roku sprzątanie po raz pierwszy rozpocznie się w Świnoujściu. Tam zlokalizowano też ekologiczne miasteczko Czystego Bałtyku, gdzie można się zarejestrować. Dodatkowo na odwiedzających czeka szereg atrakcji: warsztaty, kuchnia „zero waste”, spotkania z influencerami, animacje dla dzieci.

Posprzątaj Świnoujście i poznaj śmieciarkę Miecię

Na uczestników wydarzenia czeka specjalna strefa, w której po raz ostatni podczas tych wakacji będą mogli spotkać śmieciarkę Miecię. Miecia to mobilna wystawa ekologiczna Rekopolu, która przemierzała w wakacje Polskę z południa na północ, edukując najmłodszych w zakresie odpowiedniego recyklingu odpadów plastikowych PET. Swoją trasę Miecia kończy właśnie w Świnoujściu. Tam zaparkuje na plaży przy Alei Interferie podczas pikniku edukacyjnego towarzyszącego akcji „Czysty Bałtyk”. Dodatkowo Biedronka przygotowała animacje informujące o zasadach poprawnego recyklingu i odzysku odpadów. Są to m.in. edukacyjne ciekawostki na temat plastiku, ecowheel z pytaniami, mega puzzle czy konkurs na właściwe sortowanie odpadów oraz pamiątkowe monidło.

Już po raz trzeci Biedronka jest partnerem strategicznym akcji „Czysty Bałtyk”. W tym roku to dla nas wydarzenie szczególne, ponieważ wieńczy projekt „ekoWakacje z Biedronką”, podczas którego edukowaliśmy w zakresie poprawnej segregacji odpadów, recyklingu i odzysku. Cieszymy się, że możemy pojawić się w edukacyjnym miasteczku na plaży w Świnoujściu i zwiększać świadomość dotyczącą ekologii. Robimy to m.in. dzięki obecności śmieciarki Mieci, która swoje wcześniejsze przystanki miała w Pucku, Lublinie czy Zakopanem – powiedziała Natalia Przybytkowska-Łasak, menedżer ds. ochrony środowiska z sieci Biedronka. 

Dla dzieci i dla dorosłych

W sprzątaniu mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Rejestracja na wydarzenie „Czysty Bałtyk” możliwa jest z wyprzedzeniem za pośrednictwem strony internetowej Stowarzyszenia Czysta Polska. Dodatkowo możliwa będzie, dzięki 5 mobilnym punktom zlokalizowanym na plaży. Każdy z wolontariuszy zostanie wyposażony w rękawiczki i worek, a 1500 pierwszych osób otrzyma też koszulkę z logo akcji.

Akcja rozpocznie się o godzinie 10.00 na głównej plaży w Świnoujściu, u wlotu Alei Interferie. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Czysta Polska, a partnerem strategicznym Biedronka. Dla Biedronki zaangażowanie w sprzątanie nadbałtyckich plaż to ostatni etap projektu „ekoWakacje z Biedronką”.  Szczegółowy plan wydarzenia można znaleźć na stronie www.czystapolska.org.pl