Niemcy: za zgniecione puszki i butelki też należy się kaucja

W sytuacji, gdy do urządzenia przyjmującego zwrotne opakowania w Niemczech nazywanego Pfandautomat (butelkomat, puszkomat) klient wrzuci zgniecioną puszkę lub butelkę może pojawić się komunikat o uszkodzeniu przedmiotu. Wówczas automat odmawia wypłaty kaucji. Okazuje się jednak, że bezprawnie. Sąd w Stuttgarcie orzekł, że uszkodzoną puszkę sklep lub maszyna muszą zaakceptować, a klientowi należy się kaucja.

Kiedy puszka jest spłaszczona istnieje ryzyko, że Pfandautomat lub pracownik sklepu nie przyjmie jej. To z kolei może skutkować utratą prawa do zwrotu kaucji. Ta kwestia została rozstrzygnięta przez sąd.

Spłaszczone puszki musi przyjąć sklep lub maszyna 

Centrum porad konsumenckich w Badenii-Wirtembergii wytoczyło pozew przeciwko firmie Lidl Vertriebs GmbH&Co. KG. W trakcie postępowania okazało się, że nawet całkowicie spłaszczoną puszkę depozytową, zgodnie z orzeczeniem Wyższego Sądu Okręgowego w Stuttgarcie, należy przyjąć. Ważne, aby można ją w jakiś sposób zidentyfikować jako opakowanie objęte kaucją. 

Szczegóły pozwu

Klient, który chciał zwrócić spłaszczone puszki pracownikowi sklepu Lidl, spotkał się z odmową. Pracownik uzasadniał to podejrzeniem, że puszki mogą być zniszczone lub zostały skradzione z automatu do zwrotu opakowań. Jego domysły były jednak niewłaściwe. Firma Lidl broniła pracownika, więc klient skierował sprawę do sądu. 

Faktycznie akceptowane są tylko opakowania, które mają identyczny kształt jak opakowania wprowadzone do obiegu– argumentował broniąc pracownika Lidl.

Jednak Wyższy Sąd Okręgowy w Stuttgarcie przychylił się do argumentacji centrum porad konsumenckich w Badenii-Wirtembergii. Sąd uznał, że obowiązek akceptowania opakowań w systemie kaucyjnym ma na celu regulację zachowań rynkowych w interesie konsumentów.

Ignorowanie tej zasady przez osoby przyjmujące opakowania wpłynęłoby negatywnie na cel przepisów dotyczących recyklingu, zawartych w art. 31 ustawy o opakowaniach. Z tego powodu, ostrożność w przypadku zgniecionych puszek jest bezzasadna szczególnie, jeśli puszkę można zidentyfikować, a jej zniszczenie po zwrocie i tak nie ma znaczenia.

Źdódło: MyPolacy.de na podstawie Antenne Bayern