Dzień bez śmiecenia w tym roku pod hasłem #Inspiruj(SI)ę!

Dzień bez śmiecenia

Już 11 maja rusza 17. edycja kampanii Dzień bez Śmiecenia, prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań. Pod hasłem „Inspiruj(SI)ę!” organizatorzy zachęcają do promowania prawidłowych postaw ekologicznych w środowisku lokalnym. 

Na stronie akcji Dzień bez śmiecenia na zainteresowanych czeka dawka ekologicznej wiedzy. Także wiele ciekawych i inspirujących materiałów edukacyjnych, a na najbardziej zaangażowanych – konkurs z atrakcyjnymi nagrodami – między innymi rowerami górskimi. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych. Zatem każdy z uczniów wraz z rodzicami, każdy nauczyciel oddzielnie i każdy pracownik szkoły może wziąć w nim udział. – W szczególny sposób zachęcamy do udziału szkoły i ich otoczenie, bo zdajemy sobie sprawę, że wśród dzieci i nauczycieli może znaleźć się wielu chętnych! – informują organizatorzy.

Wzrasta świadomość Polaków

Z roku na rok świadomość ekologiczna mieszkańców Polski wzrasta. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że aż 96 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady w domu. Ponadto najwięcej badanych, jako największe problemy środowiska naturalnego w Polsce, wskazuje zanieczyszczenie powietrza (56 proc.) oraz kolejno: problem śmieci (51 proc.) oraz zanieczyszczenie wód i problemy z wodą (42 proc.). Aż 62 proc. ankietowanych wierzy również, że stan środowiska naturalnego zależy od każdego z nas i wskazuje tę kwestię jako najistotniejszy czynnik. Pełen raport z badania można pobrać tutaj.

Między innymi dlatego każdego roku, przy okazji Dnia bez Śmiecenia (co roku 11 maja), powstawało wiele materiałów edukacyjnych. Teraz nadszedł czas na ich kreatywne wykorzystanie. Organizatorzy w tegorocznej edycji oddają pole do popisu mieszkańcom. Każdy ma możliwość pobrania interesujących materiałów, przeprowadzenia działania edukującego innych oraz wygrania rowerów i innych gadżetów. Już 24 kwietnia na stronie kampanii www.dzienbezsmiecenia.pl pojawią się szczegółowe informacje wraz z formularzem konkursowym. Na zwycięzców czeka aż 6 rowerów górskich i 40 plecaków z eko-zawartością! 

Dzień bez Śmiecenia to kampania prowadzona od 2007 roku przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań. Współorganizatorami są akcjonariusze firmy. Kampania co roku dociera z przekazem edukacyjnym do milionów odbiorców. W działania włączają się placówki oświatowe, samorządy, osoby prywatne, a także przedstawiciele biznesu. Jak co roku powstanie specjalna elektroniczna kartka, którą przesłać można znajomym z zachęceniem do odwiedzenia strony kampanii.

Jak można włączyć się w obchody Dnia bez Śmiecenia?

  • Od 24 kwietnia weź udział w konkursie i pokaż, że Ty też masz wpływ na postawy innych! Segregujesz odpady? Wiesz, dlaczego to takie ważne? Rozumiesz, że z odpadów mogą powstać nowe surowce? Wiesz, że jakość posegregowanego odpadu ma znaczenie? Świetnie!  A czy Twoi znajomi i otoczenie mogą pochwalić się podobną wiedzą? Jeśli nie, to tutaj zaczyna się Twoja rola! Inspiruj, zachęcaj, przypominaj i zarażaj swoją postawą! Pobierz bezpłatne materiały edukacyjne na www.dzienbezsmiecenia.pl, zainspiruj innych, pochwal się w formularzu konkursowym i zgarniaj nagrody!
  • Pobierz tegoroczną wizytówkę akcji – kartkę elektroniczną Dnia Bez Śmiecenia z FB: www.facebook.com/dzienbezsmiecenia albo ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl i przekazuj ją dalej – do przyjaciół, rodziny, znajomych i nieznajomych. Dodatkowo udostępnij w swoich mediach społecznościowych. 
  • Wejdź na fanpage na facebooku www.facebook.com/dzienbezsmiecenia, polub go i zachęcaj do tego znajomych. Obserwuj też profil na Instagramie. 
  • Zorganizuj w swoim miejscu pracy, wspólnie z przyjaciółmi działania (konkurs, aktywność), które będą związane z tematyką Dnia Bez Śmiecenia. Jeżeli potrzebujesz wsparcia – napisz do organizatorów na: kontakt@dzienbezsmiecenia.pl.
  • Dbaj o prawidłową segregację przez cały rok!

Dzień bez śmiecenia – kompendium wiedzy o segregacji

Dzień bez Śmiecenia to doskonała okazja do weryfikacji stanu swojej wiedzy na temat postępowania z odpadami przez cały rok.  Wszystkie stworzone w wielu edycjach materiały edukacyjne są cały czas dostępne do bezpłatnego wykorzystania i pobrania na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl. Znajdują się tam zarówno infografiki, filmy edukacyjne oraz scenariusze zajęć, ale także inspirujące grafiki i ciekawostki.

Często może wydawać się, że nasze pojedyncze działanie na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia liczby produkowanych odpadów nie ma większego znaczenia. Jednak pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od małego pierwszego kroku. Może to właśnie my staniemy się inspiracją dla innych, by bardziej dbać o środowisko naturalne? Może to dzięki naszym działaniom przekonamy innych, że warto zmienić swoją postawę? Dlatego właśnie z tą myślą przy okazji tegorocznego Dnia bez Śmiecenia zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy i inspirowania innych – mówi Aneta Stawicka, kierownik ds. edukacji i komunikacji w Rekopolu. 

Więcej informacji na temat Dnia bez Śmiecenia można znaleźć na: 

www.dzienbezsmiecenia.pl

www.facebook.com/dzienbezsmiecenia

www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/