ZUM –lista Zielonych Urządzeń i Materiałów

fotowoltaika, Czy domowa fotowoltaika jest nadal opłacalna?

Instalacja pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to opłacalna i popularna inwestycja. Potwierdzeniem tego jest m.in.napływ wniosków do nowej edycji antysmogowego programu „Czyste Powietrze”. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest dobór odpowiedniego urządzenia, faktycznie spełniającego ekologiczne kryteria. Jednym ze sposobów weryfikacji produktu jest sprawdzenie go na oficjalnej, publicznej liście ZUM – Zielonych Urządzeń i Materiałów.

Zainteresowanie domowymi źródłami energii cieplnej rośnie w Polsce coraz szybciej. Ostatnio wpływ na to ma nowa edycja programu „Czyste Powietrze”. Jego kolejna odsłona ruszyła w styczniu. Państwo oferuje dofinansowanie wymiany starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Dotację można otrzymać m.in. na inwestycje w montaż pomp ciepła. Z kolei w przypadku osób, które zrezygnowały już ze starych, szkodliwych dla środowiska pieców, także na mikroinstalację fotowoltaiczną.

Jak podał Paweł Mirowski z zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), od startu programu w 2018 roku wpłynęło 550 tys. wniosków o dofinansowanie. Obecnie, po uruchomieniu 3 stycznia nowego naboru, zainteresowani składają ich już ponad 3,5 tys. tygodniowo. Program potrwa do 2029 roku, a jego budżet to aż 103 mld zł. 

– Wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce w ubiegłym roku szacowany jest na 120 proc. W tym roku spodziewamy się jeszcze lepszego wyniku. To doskonała wiadomość, że Polacy coraz częściej przechodzą na nowoczesne, ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów – mówi Paweł Biernatowski, dyrektor generalny Woltair Polska.

– W sytuacji dynamicznych wzrostów na rynku warto jednak coraz mocniej uczulać konsumentów na to, by wyboru urządzeń dokonywali świadomie – dodaje Biernatowski. – Obecność wielu producentów wzmacnia potrzebę weryfikacji, dlatego rekomendujemy, aby przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdzić warunki gwarancji i dokumentację techniczną. Dzięki temu będziemy pewni, że tuż po montażu lub nawet po kilku latach od instalacji zostanie nam zapewniona obsługa posprzedażowa, kontakt z instalatorem i szybko dostępny serwis.

Zielone urządzenie, czyli jakie? Sprawdź je na oficjalnej liście

Jak każde urządzenie, tak i pompy ciepła i panele PV bywają różnej jakości. Zainstalowanie sprzętu niskiej klasy może spowodować problemy: od hałaśliwej pracy, po kłopotliwe awarie w przypadku pomp oraz w zakresie zarysowań na szkle, rozdrobnionych ogniw, czy słabych przewodów i złączy w przypadku fotowoltaiki. Nie zawsze też parametry urządzenia pozwalają zakwalifikować je jako naprawdę ekologiczne.

Klientom, którzy chcą dokonać wyboru w pełni świadomie, z pomocą przychodzi lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Przygotował ją NFOŚiGW, przy wsparciu państwowego Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Swoje rozwiązania na listę ZUM zgłaszają do weryfikacji sprawdzeni producenci z historią realizacji na polskim rynku. Każda pompa ciepła i panel PV, jak i inne urządzenia dostępne na liście (węzeł cieplny czy kolektory słoneczne) zawierają pełną dokumentację techniczną. Także etykietę energetyczną oraz opis parametrów pracy. To z kolei zwiększa pewność i bezpieczeństwo zakupu – zwłaszcza wśród osób przygotowujących się do większego wydatku i łączonej inwestycji w pompę zasilaną energią ze słońca.

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów informacja nie ranking

IOŚ-PIB i NFOŚiGW zastrzegają, że baza ZUM ma charakter informacyjny i nie stanowi rankingu, a prowadzące ją instytucje nie narzucają korzystania z urządzeń czy materiałów określonych wykonawców. Nabywca ma jednak gwarancję,  że wpisane na listę urządzenia spełniają wymagania programu „Czyste Powietrze” w zakresie efektywności energetycznej. To z kolei sprawia, że nie musimy już dostarczać dodatkowej dokumentacji spełniającej kryteria techniczne, aby ubiegać się o dotację.

– Warto wiedzieć, że program „Czyste Powietrze” nie jest jedynym źródłem dofinansowania inwestycji w pompę ciepła – wskazuje Paweł Biernatowski. – Właściciele i współwłaściciele nowych domków jednorodzinnych, zbudowanych po 1 stycznia 2021 roku, mogą szukać wsparcia w programie „Moje Ciepło”. Lada moment ma się rozpocząć program „Ciepłe mieszkanie”, który jest skierowany wprawdzie do gmin, jednak odbiorcami końcowymi jego benefitów będą właściciele oraz współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Lista ZUM oraz wyszukiwarka wiarygodnych urządzeń dostępnych w Polsce znajduje się na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl/