II edycja Akcji Czysta Odra

II edycja akcji Czysta Odra

Od 28 kwietnia do 7 maja wolontariusze z Czech, Polski i Niemiec będą sprzątać brzegi i dopływy Odry. Celem akcji jest nie tylko praktyczne usuwanie odpadów. Także edukacja o ich szkodliwości, szczególnie mikroplastiku, który zatruwa wodę i życie w rzekach, jeziorach i Bałtyku.

W I edycji Akcji Czysta Odra zorganizowanej w zeszłym roku, wzięło udział ponad 15 tys. osób. Posprzątano brzegi rzeki na całej długości 854 km od źródła w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. W ciągu 10 dni wolontariusze zebrali łącznie ponad 120 ton śmieci. Dlatego w tym roku organizatorzy chcą powtórzyć to wydarzenie na jeszcze większą skalę. I wszystko wskazuje na to, że im się uda, gdyż już jest blisko 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, a wciąż napływają zgłoszenia od kolejnych.

Czysta Odra dla wszystkich

– Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu czystość rzek, łąk, lasów, wsi i miast, do wspólnego sprzątania. Oczywiście, że to nie nasze śmieci, ale nasza planeta, na której nam zależy i chcemy żeby była czyta i piękna. Dla nas samych, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków – zachęca ekolog Dominik Dobrowolski. 

Każdy może stworzyć swoją lokalna akcję , skrzyknąć rodzinę, znajomych, przyjaciół i wspólnie z nimi oczyścić fragment brzegów rzeki w swojej okolicy. 

– Nasza akcja obejmuje całe dorzecze Odry i wszystkie jej dopływy. Zapraszamy chętnych, którzy posprzątają np.: Wartę, Nysę Kłodzką lub Łużycką, Bóbr, Pełcznicę, Prudnik, Barycz czy Ślęzę. Najważniejsze, aby zaadaptować tak symbolicznie swój kawałek rzeki i nie tylko posprzątać brzegi, ale przypilnować, aby nie były zaśmiecane – mówi Przemysław Przybylski, koordynator akcji w Credit Agricole.

Lokalni koordynatorzy

Lokalni organizatorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest Credit Agricole. Zgłoszenie lokalnego sztabu należy wysyłać do regionalnych koordynatorów akcji:

  • Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.
  • Stowarzyszenie EKO-UNIA koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Kontakt: Anna Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com, tel. 511 032 036.

#mniejplastiku

Akcja Czysta Odra jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, której celem jest budowanie świadomości problemu nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku. W tym roku kampania skupia się na edukacji poświęconej problemowi mikroplastiku, czyli drobinek tworzyw sztucznych niewidocznych dla ludzkiego oka, które w wodzie łączą się z drobnoustrojami, cząsteczkami toksyn lub ścieków i przez wodne zwierzęta często mylone są z pokarmem. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy przede wszystkim zmniejszyć zużycie plastiku i poprawić system zbiórki i przetwarzania plastikowych odpadów. Więcej informacji na ten temat, a także na temat Akcji Czysta Odra można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl

Akcję organizuje Credit Agricole razem ze spółką leasingową EFL oraz ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim.