Polskie silniki napędzą hinduskie elektryki

Elimen Group, polska firma projektująca zaawansowane napędy elektryczne, podpisała umowę licencyjną obejmującą przekazanie technologii na produkcję silników elektrycznych oraz falowników indyjskiej firmie Flash Electronics. Umowa przewiduje najpierw produkcję silników i falowników do motocykli, autobusów i pojazdów ciężarowych. W następnym etapie do samochodów osobowych i ciężkich maszyn drogowych. Pierwsze silniki elektryczne i falowniki zjadą z taśm produkcyjnych fabryki Flash Electronics w indyjskim mieście Pune już w 2024 roku.

Podpisanie Technology Licence Agreement to efekt kilkumiesięcznej współpracy pomiędzy spółkami Elimen Group i Flash Electronics. Umowa  przewiduje na początek produkcję 4 rodzin silników o bazowych parametrach momentu szczytowego 3200Nm, 360Nm, 64Nm, 25Nm i mocach odpowiednio 360kW, 180kW, 16kW oraz 5,7kW. Dodatkowo produkowane będą przeznaczone do nich falowniki. Szacowane wielkości produkcji sięgać będą od 3 do 25 tys. jednostek miesięcznie. Pierwsze silniki elektryczne i falowniki skonstruowane przez Elimen Group będą montowane w motocyklach, autobusach i pojazdach ciężarowych. 

Osobówki, traktory i sprzęt budowlany

W kolejnych etapach współpracy, skonstruowane przez Polaków jednostki napędowe trafią do samochodów osobowych. A także napędzą ciągniki siodłowe i ciężki sprzęt drogowo-budowlany. W związku z tą współpracą Flash Electronics zamierza uruchomić w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną opartą na najnowszej technologii uzwojeń silników typu continous hairpin. Strony nie podają wartości kontraktu. Znamy natomiast nakłady inwestycyjne. Flash Electronics w ciągu dwóch lat na współpracę z Elimen Group (łącznie z uruchomieniem linii produkcyjnej) przeznaczy równowartość ponad 80 mln zł (Rs 150 crore).

Potencjał współpracy partnerów jest praktycznie nieograniczony. W samych Indiach zarejestrowanych jest ponad 300 mln pojazdów, nie licząc pozostałych wysoce chłonnych rynków azjatyckich. Prognozy wskazują, że wszystkie te kraje czeka gigantyczny skok technologiczny w kierunku transportu elektrycznego. Przewidywana wartość rynku pojazdów elektrycznych ma wynieść nawet 361 mld USD do roku 2027. I chociaż konkurencja jest bardzo duża, obie firmy są na dobrej drodze, by zająć silną pozycję. Zarówno jeśli chodzi o produkcję nowych pojazdów, jak i konwersje dotychczasowych pojazdów spalinowych.

– Naszym celem jest osiągnięcie pozycji lidera w obszarze projektowania i produkcji napędów elektrycznych zasilanych napięciem 400 V oraz 800 V, które wykorzystywane są w elektrycznych autobusach i pojazdach dostawczych. Jako projektanci dysponujemy już gotowym kompletem tych urządzeń, które trafią do produkcji seryjnej – powiedział Daniel Śliwka, współwłaściciel i główny inżynier Elimen Group. – Na tym etapie budujemy także dział bezpieczeństwa funkcjonalnego, w ramach którego w oparciu o zapisy normy ISO 26262 będziemy doskonalić nasze procesy projektowania, prototypowania i przygotowywania modeli przedprodukcyjnych – dodał Daniel Śliwka. 

Dekarbonizacja przez elektryfikację

Flash Electronics jest jednym z liderów indyjskiego sektora produkcji części mechanicznych i elektroniki. Produkuje dla pojazdów wszystkich kategorii, w tym 2- i 3-kołowców, samochodów osobowych, autobusów oraz pojazdów dostawczych. Firma od trzech dekad buduje konsekwentnie swoją pozycję na indyjskim rynku motoryzacyjnym. Przyczynia się w ten sposób do tworzenia czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. 

– W Indiach transport odpowiada za ponad 10 proc. emisji CO₂ całego kraju, dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych dróg jego rozwoju. Indyjski rząd opracował mapę drogową zmian w branży transportowej, której celem jest stopniowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie – powiedział Sanjeev Vasdev, dyrektor zarządzający oraz główny udziałowiec Flash Electronics. – Cieszymy się ze współpracy z Elimen Group, ponieważ to ważny etap w drodze do transformacji branży motoryzacyjnej na jednym z największych rynków świata – dodał Sanjeev Vasdev.

Elimen Group: Produkcja seryjna w III kwartale 2024

Firmy przewidują, że produkcja seryjna silników i falowników na bazie umowy ruszy w trzecim kwartale 2024 roku. Do tego czasu partnerzy będą wspólnie pozyskiwać nowych odbiorców na silniki i falowniki elektryczne na rynku indyjskim. 

– Podpisanie umowy licencyjnej otwiera drogę do szerokiego wdrożenia urządzeń zaprojektowanych przez Elimen Group. Dla nas kluczowa jest skala i potencjał rynku, na który firma właśnie wchodzi – powiedział Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, funduszu venture capital, który kilka lat temu zainwestował w spółkę. – Cieszę się, że uruchomienie produkcji w Indiach znacząco zwiększy wartość spółki, na czym skorzystają nasi inwestorzy. A to dopiero początek globalnej ekspansji Elimen Group.

Elimen Group to polski startup skupiający projektantów, konstruktorów i menedżerów z wieloletnim doświadczeniem w branży elektrotechnicznej. Firma specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i testowaniu zaawansowanych napędów elektrycznych, co czyni ją preferowanym partnerem w sektorze elektromobilności. Elimen opracowuje szerokie spektrum rozwiązań, aby sprostać złożonym potrzebom klientów z sektora transportu i logistyki, a także sportów motorowych. Wsparcie finansowe i operacyjne dla rozwoju firmy zapewnia Grupa Assay, niezależny fundusz inwestycyjny z wieloletnim doświadczeniem w obszarze venture capital